Ako nalepiť obklad na stenu? Kamenný obklad, ktorý nalepíte rýchlo a jednoducho (Fotonávod)

Obkladové panely z prírodného kameňa sú vďaka ich pravidelnému tvaru veľmi praktické na montáž i manipuláciu. Pri kamenných obkladových paneloch, ktoré sú osadené do tvaru písmena Z, nie sú vo finálnom obložení steny viditeľné spoje medzi jednotlivými panelmi. 

Obklad na stenu v kuchyni

Obklad na stenu v kuchyni

Proces lepenia obkladového kameňa na stenu v interiéri je veľmi jednoduchý. No my vám prinášame zopár tipov ako si túto prácu ešte viac uľahčiť:

1.         Ako obklad použite obkladové panely – tie pozostávajú z jednotlivých kamenných pásikov, ktoré sú vzájomne zlepené lepidlom zo živice. Takže vaša stena bude vo výsledku vyzerať celistvo no vzor či farba kameňa sa nebude pravidelne opakovať.

2.         Odporúčame si vopred vybrať akú farbu obkladu na stenu budete lepiť a tejto farbe prispôsobiť aj farbu lepidla. Na bledý obklad na stenu používajte biele lepidlo aby ste predišli farebným rozdielom.

3.         Pred samotným lepením obkladu na stenu sa uistite, že váš podklad je čistý, suchý a bez prachu.

4.         Keď už je podklad pripravený, môžete si pripraviť lepidlo. Vhodným lepidlom je silný elastický hybridný tmel Panzer, ktorý je kombináciou lepidla a tmelu. Jeho výhodou je odolnosť voči pôsobeniu UV žiarenia a vďaka jeho neutrálnemu chemickému zloženiu je ideálnym lepidlom na prírodný kameň. Následne aplikujte lepidlo na obkladový kameň tak ako vidíte v našom fotonávode.

5.         Pri obkladaní prírodného kameňa je potrebné dbať na to, aby ste začali obkladať zdola smerom nahor. Obkladové panely treba prikladať celou plochou na rovnomernú časť steny. Počas celej pokládky treba na kontrolu používať vodováhu. Keď dokončíte spodný rad, tak môžete pokračovať ďalším.

6.         Na záver nezabudnite na čerstvo obložený obklad pripevniť klinky, ktoré vyvýjajú na obklad silný a rovnomerný tlak počas doby tvrdnutia lepidla a tým eliminujú pohyb obkladového kameňa.

Budeme potrebovať:

Plochu kam chceme lepiť obklad si pripravíme a očistíme.

Na zadnú stranu obkladového panelu aplikujeme dostatok lepidla Panzer. 

Obklad na stenu pritlačte po celej ploche kameňa. Obklad začnite lepiť zospodu, smerom nahor. 

Obkladové panely postupne lepíme na stenu, pričom kamenné panely ukladáme tak aby sa vzor neopakoval.

V prípade, že vrchný - posledný rad má iný rozmer ako kamenný obkladový panel jednoducho obklad zapílte karbobrúskou na požadovanú veľkosť a môžete pokračovať v obkladaní steny. 

Nakoniec vložte klinky do medzier medzi jednotlivými obkladovými panelmi. Klinky vyvýjajú na obklad rovnomerný tlak a eliminujú tak pohyb obkladu na stene.

Klinky nechajte v špárach aspoň 24 hodín, následne, keď už bude lepidlo úplne suché môžete klinky odstrániť. 

A je to.

Vyberte si z našej ponuky obkladových panelov, ktoré využijete v interiéri aj exteriéri: