Štrk a kamenné dekorácie do záhrady

Nie všetci z nás majú dostatok času na to aby sa mohli venovať záhrade.  Väčšina z nás sa snaží „zvládnuť záhradku“ po práci. Niektoré problémy sa však dajú vyriešiť tak, aby na udržiavanie záhradky bolo potrebné vynaložiť iba minimum času a námahy.

Štrk – vhodná alternatíva k trávniku

Každý trávnik by mal byť príťažlivou časťou záhrady, ktorá je určená na odpočinok a užívanie voľných chvíľ. Preto by mal vždy zaujímať ústrednú, alebo výsadnú polohu. V dnešnej dobe sa vďaka rôznym moderným výrobkom a nástrojom, je starostlivosť o trávnik ľahšia ako kedysi, aj tak si ešte stále vyžaduje hustý trávnik veľa času a námahy. Ak sa pravidelne neudržiava, časom sa na ňom objavia schodené a vysušené miesta, a nakoniec ho znehodnotí burina. Taký trávnik je skôr na zlosť než pre potešenie. Preto ak nemáte dostatok času na pravidelnú údržbu, nahraďte ho aspoň sčasti menej náročným povrchom.

Namiesto trávnatých plôch môže  byť v záhrade využitá napríklad kamenná dlažba, kamene, alebo farebné rastliny, ktoré vytvoria na zemi hustý koberec. Pre tento účel je tiež veľmi vhodný štrk – je lacný a odolný, rýchlo a jednoducho sa používa, pričom je ideálny pre plochy zložitého tvaru. Štrk má zaujímavý vzhľad, ktorý sa hodí tak na formálne, ako aj na neformálne záhradné štýly. Môže sa kombinovať s inými povrchovými materiálmi, ako sú dlažba alebo väčšie kamene a tak vytvára atraktívne vzory. Jediná údržba, ktorú vyžaduje, je občasné odstránenie buriny.

Štrk sa veľmi hodí na kombinovanie s inými povrchovými materiálmi. Pomáha rozdeliť veľké plochy pevných povrchov. Do plochy možno umiestniť jednotlivé kamenné dosky, dláždené plochy. Štrk sa používa aj na výplň medzier, prípadne môže tvoriť výplň na ceste z šlapákov. Štrk sa veľmi dobre kombinuje nielen s kameňmi, ale aj s drevom. Použiť môžte rôzne odtiene štrku. Veľmi pekne ukáže tiež striedanie plôch štrku s rôznou štruktúrou a farbou a s kombináciou kameňov rôznych farieb a veľkostí – od obrovských solitérov cez opracované kamene oporného múrika a dlažby až po jemný štrk na spevnených plochách.