Gabióny - ozdoba záhrady

Gabiónové steny sa sťahujú z verejných priestorov do záhrad rodinných domov.

Máte pocit, že gabióny sú vhodné len na spevnenie svahu pri diaľnici alebo vytvorenie oporných múrov? Omyl, ich použitie je oveľa širšie a z verejného priestoru sa sťahujú do súkromných záhrad a dokonca aj do interiéru.

Gabiony sa stávajú obľúbenou náhradou betónových a murovaných stien. Podobne ako tieto materiály sa aj koše naplnené prírodným kameňom pýšia vysokou stabilitou a pevnosťou alebo dlhou životnosťou. Ponúkajú však aj čosi naviac. Prírodný kameň predsa len pôsobí v záhradách a pri dome prirodzenejšie a ide o vodopriepustné steny, ktoré môžete tvoriť kedykoľvek počas roka, keďže ide o suchú podobu stavby.

Drôtené koše na kameň

Základom gabiónov sú špeciálne drôtené koše zo zváraných pozinkovaných sietí, ktoré sa ohýbajú a formujú do rôznych tvarov a veľkostí.

Ak si plníte koše sami, môžete sa pohrať s farebnosťou kameniva.
Koše možno formovať napríklad aj do tvaru kvetináčov.

Kameň nie je jedinou možnosťou

Najčastejšou výplňou gabiónových košov je kamenivo. Ak si človek robí gabiony sám, alebo narazí na ústretovú firmu, môže voliť rôznofarebné kamenivo a vytvoriť tak farebne zaujímavý architektonický prvok. Pomerne rozšírené sú koše plnené zeminou a vysadené rastlinami.

Obľúbenosť gabiónov viedla aj k ich širšiemu použitiu

Preto sa zo gabiónových konštrukcií tvarujú nielen koše v tvare kocky alebo kvádra, ale aj oválne kvetináče, lavice, lehátka či iný nábytok. Tu sa spravidla siete plnené kamenivom dopĺňajú drevenými či dřevoplastovými sedacími plochami.

Záhradné krby z gabiónov

Ako nehorľavý materiál možno kameň a gabionové konštrukcie použiť aj k obloženiu krbovej vložky.