Kamene do skalky

Pred začatím budovania si treba poriadne rozmyslieť, ako veľkú skalku chceme vybudovať a aký čas budeme do budúcna venovať jej údržbe.

Prítomnosť kameňa na záhrade nikoho neprekvapí. Je totiž obľúbeným materiálom, ktorý skalka priam potrebuje. Uplatní pri stavbe skalky, múrikov, chodníčkov alebo drobných stavieb.

Kamene do záhrady by mali byť ich prirodzeným doplnkom. Spravidla kamenné chodníčky a nášľapné kamene s radosťou uvíta každý majiteľ záhrady. Kamene do skalky a záhonov vyberajte drobnejšie a členité. Do kamenných skaliek môžete vysádzať okrem skalničiek bylinky, trvalky a drobné okrasné dreviny.

Pri výbere správneho druhu kameňa sa môžme inšpirovať svojím okolím. Je dobré vyberať taký kameň, ktorý sa v okolí nášho domu vyskytuje. Bude tak na našej záhrade vyzerať prirodzene.

Samotné vytvorenie skalky najlepšie začneme položením mulčovacej fólie, ktorá zabráni prerastaniu buriny. Potom si rozmiestnite rastliny, aby sme si vyformoval podobu budúcej skalky. Medzi rastliny sa kladú väčšie kamene a medzery sa vyplňujú menšími. Do mulčovacej fólie vystrihneme otvory, do ktorých vysadíme rastliny. Pozor, aby sme rastliny nedávali moc blízko k sebe a v budúcnosti do seba nevrastali. Pri sadení použime vhodný substrát, ktorý vyživí rastliny a zabezpečí im prísun živín.

Kamene do skalky

Často využívane kamene do skalky sú tiež bridlica a čadič, ale nekombinujte ich s vápencom alebo kremeňom, pôsobí to neprirodzene. V poslednej dobe sa v ponuke skalkových kameňov stále viac objavujú tiež lávové kamene a sopečné tufy, ktoré sú svojím zložením i štruktúrou ideálnym podkladom pre úplnú väčšinu skalkových rastlín.