Vyhľadávané obklady z kameňa

Kamenné obklady nachádzajú uplatnenie v exteriéri aj interiéri, a to vďaka ich vlastnostiam aj unikátnemu vzhľadu, pre ktorý je kameň tak vyhľadávaný. Môžu poslúžiť ako zateplenie fasády, obloženie komína či treba múriky pred domom. Priamo v interiéroch potom nahradia okukanú keramiku a vnesú do priestoru prirodzenosť a originálne línie.

Kamenné obklady predstavujú moderný trend 

Prírodné materiály sú v súčasnosti veľmi žiadané, pretože pomáhajú naplniť predstavy o harmonickom prostredí, kde dominuje pokoj a pohoda. Do stúpajúcej obľuby nehovorí len vzhľad a pôvod týchto obkladov, ale aj vlastnosti, ktoré z neho robia materiál odolný, pevný a tvrdý.

Kamenné obklady podporujú originalitu, na ktorú je v otázkach moderného bývania tiež kladený veľký dôraz. Vďaka štruktúre pôvodného materiálu sú jednotlivé obklady rôzne, môžu sa líšiť zafarbením, žilkovaním, rozmiestnením a viditeľnosťou kryštálikov. Obloženie tak nikdy nebude jednoliate a z určitého pohľadu sterilné, ako je to pri ostatných možnostiach. Aj to sú dôvody, prečo sa kamenné obklady považujú za aktuálny trend.

Ako výhody kamenných obkladov je určite vhodné spomenúť farebnú stálosť, ktorú nenarušia žiadne saponáty, ani čas. V oblasti bezpečnosti je potom kameň nehorľavým materiálom, ktorý nebude prípadný požiar šíriť ďalej. So všetkými popísanými výhodami súvisí aj životnosť, ktorá je vďaka celkovej odolnosti pomerne dlhá, prírodný kameň je takmer nezničiteľný, vydrží desiatky rokov aj v namáhaných priestoroch.

Najpoužívanejšie kamenné obklady

Kameň pre využitie v podobe obkladu môže byť rôznych druhov. K tým najžiadanejším určite patrí mramor, travertín alebo granit. Mramor je odjakživa jedným zo symbolov luxusu, elegancie a nadčasovosti. Charakterizuje ho typické nepravidelné žilkovanie a akýsi voskový vzhľad. Oproti tomu travertín je pórovitý a jeho farba môže byť žltá, ale aj červená. Aj keď bol predtým skôr len stavebným kameňom, dnes sa vďaka úpravám, ako je napríklad brúsenie, leštenie alebo tmelenie otvorov, stal súčasťou dekoratívneho obkladania. Posledný menovaný, granit (žula), vyniká veľkou tvrdosťou, leskom a hladkým povrchom, vďaka čomu sa v interiéroch hojne rozšíril a patrí k najvyhľadávanejším typom.

Kamenné obklady a dlažby z traverínu

Prírodný kameň travertín je obzvlášť vhodný ako obklad do kúpeľne, používa sa ale aj ako dlažba do kuchyne, obývacej izby nabo chodby, kde vďaka svojim zlatistým tónom dodáva prívetivý a hrejivý pocit. Dlažba z prírodného kameňa travertínu je vhodná aj pre komerčné využitie - vstupné haly, recepcie, reštaurácie, kancelárie.

Kde všade možno kamenné obklady využiť?

Je možné nimi upraviť plochy v exteriéri aj interiéri. Možno nimi opatriť fasádu, obložiť garáž, múriky okolo domu a na pozemku, terasy a balkóny, nahradia tradičnejšie obklady do kúpeľne, obklady v kuchyni, je možné s nimi vytvoriť dekoračnú stenu v miestnosti, kde sa tak kamenné obklady stanú dominantným ozdobným prvkom. Typické je použitie týchto obkladov v chodbách a celkovo otvorenejších priestoroch, kde najlepšie vyniká jedinečnosť a štruktúra povrchu tohto materiálu. Pre kamenné obklady neexistujú takmer žiadne obmedzenia.

Kamenné obklady sú nápaditou alternatívou keramiky, ktorá je už pomerne okoukaným a neoriginálnym materiálom. Ak chcete dodať vášmu interiéru alebo exteriéru šmrnc, čo nebude pôsobiť násilne a agresívne, potom môžu byť kamenné obklady vhodným odporúčaním na vylepšenia, ktoré iste ocenia všetci obyvatelia danej domácnosti. Tí iste uvítajú aj ľahkú údržbu kameňa, ktorá zvyčajne spočíva v obyčajnom utretí navlhčenou handrou.