Dlažba alebo obklad do kúpeľne - je prírodný kameň dobrý nápad?

V skratke, samozrejme že áno! Za predpokladu, že dodržíte niekoľko zásad, prírodný kameň ako materiál na dlažbu či obklad do kúpeľne je viac než vhodný materiál. Poradíme vám, podľa čoho sa rozhodnúť pre správny druh kameňa, na čo netreba zabúdať a čomu sa naopak vyvarovať.

Obklad a dlažba do kúpeľne (ilustračný obrázok)

Ako začať s výberom kamenných obkladov a dlažieb do kúpeľne?

Kúpeľňa je miestom, kde sa ráno začína a večer končí náš deň. Nachádzame tu útočisko aj zaslúžený relax po náročnom dni v práci. Musíme sa tu cítiť príjemne a pohodlne. K tomu určite vo veľkej miere pomôže aj výber správneho obkladu a dlažby, ktoré v tejto miestnosti tvoria veľkú časť plochy stien a podlahy. Tieto plochy svojim materiálom dotvárajú celkový dizajn kúpeľne a do veľkej miery určujú, ako bude táto miestnosť na nás pôsobiť. 

Samotné materiály dlažby a obkladu do kúpeľne teda musia byť nielen pekné na pohľad a dizajnovo ladiť so zvyškom kúpeľne, ale zároveň musia byť aj praktické aby nám ich následná údržba a čistenie nezaberalo zbytočne veľa drahocenného času a vydržali nám ako nové čo možno najdlhšiu dobu. 

Dôležitým krokom na úvod je teda výber správneho typu kameňa, ideálne ešte aj v spojení s povrchovou úpravou. Treba si uvedomiť, že obklad a dlažba do kúpeľne sú vystavované vysokej vlhkosti, teplote, ale omnoho častejšie ako inde v dome i rôznym čistiacim a dezinfekčným prípravkom. Samotný materiál by teda nemal byť príliš nasiakavý a mäkký.

Odporúča sa teda vyberať tvrdšie druhy kameňa ako žula, mramor, travertín či bridlica. Skvelým riešením bude vybrať niektorý z týchto druhov kameňa spolu s jeho povrchovou úpravou, ktorá ešte zlepší vlastnosti kameňa. Pokiaľ zvolíte napríklad brúsený, kefovaný či antikovaný obklad či dlažbu, dosiahnete menej nasiakavý povrch, ktorý bude v kúpeľni rozhodne praktickejší.

Nezabudnite na impregnáciu

Nech už zvolíte ako dlažbu či obklad do kúpeľne akýkoľvek kameň, rozhodne nepodceňte jeho impregnáciu, a to čo možno najskôr po montáži. Povrch kameňa sa tak “uzavrie¨ a prípadné nečistoty, mastnoty a iné látky do kameňa nepreniknú. Niektoré impregnácie majú aj hydrofóbny efekt, takže po aplikácii odpudzujú vodu - na obklade sa tak bude menej usádzať vodný kameň.

Je tiež potrebné si naštudovať, po akej dobe by sa impregnácia mala obnovovať. Tento údaj sa líši v závislosti od výrobcu a druhu impregnácie. Niektoré impregnácie sa môžu aplikovať vo viacerých vrstvách, čím sa zlepšia ich vlastnosti a predĺži sa životnosť. Nezabudnite teda na tento fakt myslieť pri nákupe, aby ste objednali dostatočné množstvo.

Formát je tiež dôležitý

Pri následnej údržbe kameňa zohráva úlohu aj jeho formát. Pokiaľ sa rozhodnete pre väčšie formáty kameňa, napríklad 30x60 cm a podobné, rozhodne si uľahčíte prácu do budúcna. Platí, že čím menej škár má obklad alebo dlažba do kúpeľne, tým jednoduchšie sa bude čistiť a udržiavať. Škáry alebo medzery medzi jednotlivými kameňmi sú totiž najnáchylnejšie na ukladanie nečistôt a vodného kameňa.