Netradičný plot z kameňa

Ak vás už nebaví oplotenie domu klasickým pletivom alebo sa starať o živý plot či každoročná údržba dreveného plota je pre vás absolútne vhodný lomový kameň, ktorý je v posledných rokoch veľmi obľúbený materiál pre stavbu plotov okolo domov. Podporí tiež architektúru daného objektu. K najrozšírenejším druhom dekoratívneho lomového kameňa patrí čadič, žula a pieskovec.

Gabiónový plot

Takýmto lomovým kameňom sa vypĺňajú drôtené konštrukcie najrôznejších tvarov. Takýto systém kamenného oplotenia nazývame gabióny. K tomuto použitiu musí byť kamenivo v konkrétnej veľkosti, pretože inak by mohlo vypadávať z pletiva. Potom je samozrejme veľmi dôležitá farba kameňa, ktorá býva sivomodrá alebo šedá. Najviac žiadaná farba je ale hnedá alebo hnedočervená. Tá sa získava v prírode pôsobením oxidov železa.

Gabiónové ploty sú veľmi stabilné a slúžia aj ako varianta oporných stien. Ich obrovskou výhodou je maximálna možnosť použitia. Teda ako na rovine, tak aj vo svahu. O plot sa navyše nemusíme akokoľvek starať a aj tak nás všetkých prežije. A vyzerá úplne úžasne. Tieto kamenné ploty sú vyrábané najčastejšie z ručne vyberaného lomového kameňa. Tým je zaručená vysoká kvalita jednotlivých dielov a plot vyzerá celkovo úplne dokonale.

Funkcia plota z lomového kameňa

Okrem toho, že plot z lomového kameňa je dizajnovým riešením, tak má aj praktické funkcie. Veľmi efektívne zabraňuje zosuvom pôdy. Dá sa tiež využiť k stavbe oporných múrov. Ak máte za domom frekventovanú cestu, odporúča sa využiť túto formu plotu ako hlukovú a prachovú izoláciu. Zaistí navyše úplnú diskrétnosť. A ako dokonalá bariéra ochraňuje objekt pred vetrom.

Kde všade môžeme uplatniť gabiónové oplotenie?

  • k vymedzeniu konkrétneho priestoru - ploty alebo rozdelenie plôch
  • pri úpravách terénu - oporné múry
  • netradičné využitie dizajnu terás a schodísk
  • ako pevný základ pre pergoly, prístrešky
  • oporná konštrukcia pre popínavé rastliny, ozdobné kvetináče
  • originálny architektonický prvok do záhrad