Okrasná záhrada z kameňov

Kamene a skaly hrali v mytológii dôležitú úlohu. Boli symbolom sily, nezlomnosti ducha, stálosti, pevnosti a aj v súčasnosti sa o nich hovorí ako o nevyčerpateľnom zdroji energie. Ak máte okrasnú záhradu, kamene by vám v nej nemali chýbať.

Zakomponovať kamene do dizajnu záhrady nie je tak jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. K určitým druhom kameňov sa hodia iba niektoré rastliny a navyše iste chcete, aby bol vzhľad záhrady vyvážený, musíte nájsť vhodné miesto, kde kompozícia naozaj vynikne.

Výber kameňa

Vybrať si ten správny kameň je naozaj kľúčové. Môžete ho pojať ako solitér a v tom prípade bude stredobodom vašej kompozície. Okolo neho môžete poklást vysadené nádoby. Ak si vyberiete kameň vysoký a členitý s puklinami, môžete do nich zasadiť kríky alebo kvety. Máte ale tiež možnosť zvoliť si kameňov niekoľko a vytvoriť niečo ako zátišie alebo kamenný záhon.

Umiestnenie kameňa

Pred inštaláciou kameňa je nutné vyhĺbiť jamu, ktorá bude mať asi tak 45 - 50 centimetrov. Jej zadná strana, o ktorú sa bude kameň opierať, by sa mala kopcovité zvažovať dole. V prípade nejakých veterných kalamít, zostane kameň na mieste. Ak by stál kolmo, mohol by sa pri veľkom tlaku vetra pohnúť.

V okrasnej záhrade by kamene nemali chýbať. Dodávajú jej štýl a jedinečnosť. Tak ako každý kameň je originál, stane sa ním aj vaša záhrada.