Kameň je vždy nadčasová investícia

Prírodný kameň je pre svoje prirodzené vlastnosti a originálnym a krásnym riešením všade, kde je kladený dôraz na individuálne a atraktívne riešenie interiéru aj exteriéru. Preneste si časť tejto neživej prírody do svojho domu a dodajte svojmu obydliu exkluzívny a jedinečný vzhľad.

Prírodný obkladový kameň

Vlastnosti prírodného kameňa

Prírodný kameň vyniká pevnosťou a stálymi mechanickými vlastnosťami. Nemení farby, vďaka nízkej oteruvzdornosti je zachovaný dlhodobo atraktívny vzhľad kameňa a pre svoju malú nasiakavosť odoláva aj pôsobeniu vody v kombinácii s mrazom, respektíve prudkým striedaním teplôt. Naviac je vzhľadovo originálnym a vkusným doplnkom našich domov i záhrad.

Možnosti použitia prírodného kameňa

Oblasť využitia prírodného kameňa je široká. Používa sa v stavebníctve, v záhradnej architektúre aj v interiéroch domácností. Vo forme dosiek sa prírodný kameň používa na výrobu obkladov, kúpeľňového nábytku, kuchynských pracovných dosiek, parapetov, dlažieb, dlaždíc, alebo sa využívajú jednotlivé kamene v prírodnej forme, čiže bez povrchovej úpravy.

Kameň v interiéri

Z prírodného kameňa sa vyrábajú pracovné, umývadlové dosky, obloženie vaní, solitérne vane z jedného kusu kameňa, kamenná dlažba, kamenné parapety a dosky stolov, nábytok, obklady leštených aj klasických krbov, soklov a schodiskových stupňov, pracovné dosky kuchynských liniek. V interiéri je obľúbená predovšetkým tvrdá žula a tradičný mramor.

Kameň v interiéri, obklady stien
Kameň v exteriéri, obklady múrov

Kameň v exteriéri

Kameň v exteriéri sa používa na obklady fasád, komunikácie, chodníky, dlažba na terasu, plochy pre posedenie, ako grilovacie kamene, na studne, sochy do záhrady, dekorácie a kamenné fontány. Záhrade dodá zaujímavý vzhľad kamenný plot, ktorý má súčasne aj protihlukovú funkciu. Do záhrady je najvhodnejší kremeň, pieskovec a bridlica. Obľúbené sú veľké bloky, ale aj dekoračné drte.

Každý druh kameňa je vhodný na niečo iné, rozhodujúce sú jeho fyzikálne vlastnosti. Najčastejšie sa používa mramor, žula, pieskovec, bridlica, opuka, rula, Porphyra, Quarzit a v niektorých prípadoch i polodrahokamy.

Mramor

Mramor vzniká premenou vápencov. Vápenec vzniknutý usadzovaním jednotlivých vrstiev má bohatú kresbu a možno ho použiť aj ako originálny obraz na stenu. Mramor je obľúbený stavebný a dekoračný materiál, je dobre opracovateľný a pôsobí exkluzívnym dojmom. U nás sa využíva predovšetkým v interiéroch bytoch, domoch, alebo napríklad hoteloch a bankách (obklady a dlažby, kúpeľňové dosky, ...).

Žula

Žula (granit) je hlbinná vyvretá hornina, ktorá pre svoju tvrdosť a chemickú rezistenciu nachádza uplatnenie ako stavebný kameň. Využíva sa v interiéroch i exteriéroch. Používa sa na dlažby, obklady, parapety, schodiská, kuchynské pracovné dosky, obklady krbov, zavesené odvetrané fasády a pomníky.

kúpeľňové obklady Bridlica