Odborne zhotovené suché múriky aj pri neustálom zachovaní svojich funkcii môžu mať naozaj dlhú životnosť, napríklad aj celé stáročia. Ďalšou ich výhodou je ľahké obstaranie materiálu na ich stavbu. S pomocou šikovnosti, trochy fantázie a vynaložení istej dávky úsilia tak môžu vznikať miesta šetrné k životnému prostrediu, vytvárajúce priestor k životu nielen pre rastliny, ale aj pre živočíchy.
Vlhké podnebie môže pričarovať kamennému múriku zelený nádych vďaka machu. Netreba sa obávať ani zimných mrazov, ktoré dokážu niektoré kamene treba aj rozdrobiť. Vďaka celkovej flexibilite takéto múriky zostanú pohromade. Trhliny a vlhkosť patria u bežných stavieb k zásadným problémom, avšak u kamenných múrov tvoria výnimku. Tie majú práve vďaka priepustnému teda otvorenému zosadeniu vynikajúcu cirkuláciu.
Teplomilné zvieratá nachádzajú v dutých priestoroch útulok prípadne aj miesto na zahniezdenie. Mnohokrát sú to práve ohrozené druhy, ktoré v týchto trhlinách a škárach nájdu svoj útulok. Suchý múrik tak ponúka početným zvieratám a rastlinám priestor k životu. Najčastejšie tu svoje obydlia nachádzajú čmeliaky, včely múrová a tiež jašterice.
Kamenné a suché múriky všeobecne majú veľký význam nielen pre rastliny a zvieratá, ale aj pre ochranu pôdy. Tvorí zábranu proti jej zosuvu a proti vyplavovaniu pôdy.
Čo sa týka stien porastených rastlinami, sú do jednotlivých medzier nepravidelne vysadené najčastejšie pôdopokryvné trvalky, klasické skalničky alebo zakrpatené dreviny. Charakteristika kamenných stavieb ustupuje do pozadia vďaka symbióze kameňa a rastlín a preto je suchý múrik využívaný najčastejšie tam, kde ide o zhodnotenie neatraktívnych plôch.
Keď je kamenný múrik vybudovaný vo východo-západnom smere, vzniknú na ňom ako miesta na výslnie, tak miesta zatienená, čo sa dá využiť pri výsadbe rastliny s rôznymi nárokmi na umiestnenie. Korene rastlín usadených do kamenných múrikov využívajú živiny a časom vytvoria pomerne hustú koreňovú spleť. Do pôdy vnútri múrika sa dostanú hlbšie prenikajúce korene a tie tak dokážu využiť pre nich veľmi dôležitú vlahu a živiny. Rastliny s dužinatými listami ako sú rozchodníky a skalnicami naopak vodu ukladajú do svojich listov. Ľahko sa zachytí aj v tých najmenších medzierkach, pretože k svojmu životu nepotrebujú takmer žiadnu pôdu.
Po celé roky sa tak vytvárajú hustnúce koreňové systémy v suchých múrikoch a pomáhajú tak ochraňovať ich výplňový materiál pred vyplavovaním alebo pred mrazom. História ukázala, že takýto spôsob spolužitia živej a neživej prírody je veľmi odolný, pretože takéto múriky dokážu mnohokrát húževnato prežiť aj celé stáročia.