Terasová dlažba z prírodného kameňa

Terasová dlažba

Terasu využijeme takmer po celý rok, dokonca aj v zime, ak tomu nahráva príjemné počasie. Kvalitne realizovaná terasa umožní príjemné posedenie a jednoduché umiestnenie záhradného nábytku na spevnenom povrchu, uľahčí manipuláciu napríklad s prenosným grilom, stane sa estetickým doplnkom domu a zaujímavo rozčlení pozemok. Dôležitý je však výber materiálu pre našu novú terasu.

Z čoho postaviť novú terasu? Ak uvažujete nad otázkou, aký materiál zvoliť na stavbu novej terasy alebo na rekonštrukciu tej starej, môžete v zásade vyberať z piatich možností: dlažba, kameň, drevo alebo tehly ..

Luxusný kameň

Voliť môžete z rôznych nerastov - porfýr, bridlica, mramor, žula ... Obľúbený je pre svoj vzhľad tiež pieskovec, ktorý je príjemný na dotyk. U tvrdších nerastov býva na obtiaž skutočnosť, že sa na slnku rozpaľujú. Navečer ale zase príjemne sálajú. Čo sa tvaru týka, môžete zvoliť nepravidelný tvar jednotlivých kameňov, ale tiež dlaždice.

 
 

Terasy a balkóny z kameňa

Na terasy a balkóny sa využívajú tiež dlažby kamenné. Súčasné technológie totiž dovoľujú rezať kameň na oveľa tenšie dosky, takže ani kamenná dlažba na terasu či balkón nemusí byť nadmerne ťažká. Kameň je veľmi trvanlivý materiál, schopný odolávať veľkým tepelným rozdielom.


Povrch kameňa ideálne neleštite, bol by zbytočne klzký. Je možné ho impregnovať, mastné škvrny sa potom lepšie odstránia.

Dlažba z prírodného kameňa

Terasová dlažba z prírodného kameňa je najdrahším riešením. Na druhú stranu je však každý kus kameňa skutočným originálom (to isté platí aj pre drevo, ak ho na povrchu neopatríme farebným náterom a zachováme tak jeho štruktúru). Do hrúbky kameňa 5 cm sa kamenná dlažba ukladá do betónu a je vhodná aj do interiérov, na podlahy či obklady stien, krbov, ... Ak chceme pokladať kamennú dlažbu hrúbky od 5 do 20 cm, možno ju uložiť do štrkového lôžka.

Vždy záleží na výbere konkrétneho kameňa a jeho zladenie so samotným domom a ďalšími použitými materiálmi na pozemku vrátane oplotenia, čiže na estetickom zámere. Pri výbere viac druhov a odtieňov kameňa je možné pokladať dokonca pôsobivé kamenné mozaiky. Pre terasy nie sú vhodné leštené povrchy kameňa (napríklad leštený mramor), ľahko sa po tomto materiáli pošmykne, nehovoriac o jeho veľmi vysokej cene.

Najlacnejšie vyjdú napr. Štrk, drť, riečne okruhliaky, okruhliaky vhodné pre malé plochy, ktoré vyniknú na plochách, ktoré sa nedajú vydláždiť. Východiskom môže byť kamenný koberec - bezproblémový povrch zo zmesi prírodných kamienkov (riečne kamene alebo tiež drvený mramor) a špeciálneho spojiva, napr. Živice.

Vonkajšia dlažba z kameňa

Dlažba z prírodného kameňa, dlažba okolo bazéna

Kamenná dizajnová dlažba je dizajnovým prvkom vhodným pre moderné exteriéry. Vďaka mrazuvzdornej úprave odolá aj náročnejším podmienkam.

V našom internetovom katalógu prírodného kameňa nájdete  terasové dlažby a dlažby do interiéru a exteriéru z prírodného kameňa

Aby vonkajšia terasová dlažba čo najlepšie ladila so vzhľadom domu a záhrady, môžete ju vyberať z palety viacerých prírodných odtieňov. Záleží len a len na vašom vkuse. Dlažba je k dostupná nielen v rôznych odtieňoch, ale aj v rôznych formátoch.

Prírodný štiepaný kameň Andezit vhodný na chodníky, príjazdové cesty, kamenné terasy a iné

Novinka - dizajnová dlažba z kameňa, vhodná aj ako obklad steny, tmavá Bridlica

Novinka - kamenné dlažby alebo obklady do interiéru i exteriéru, Bridlica