Ohybný obklad z kameňa na fasádu aj do kúpeľne

Prírodný kameň - kamenná dyha je vonkajší a vnútorný obkladový materiál určený pre rodinné domy, kancelárie, administratívne alebo priemyselné stavby. Rovnako veľmi moderne vyzerá na sokloch alebo iných detailoch stavby, ktoré ohybný obklad zvýrazní.

Ohybný obklad z kameňa na fasádu aj do kúpeľne

Pri využití prírodného kameňa v miestach, kde príde do styku s vodou ako sú obklady v kúpeľni pri bazéne a pod., je následne potrebné povrch ošetriť ochranným lakom. To isté platí aj pri aplikácii v exteriéri. 
Takéto povrchy sú okrem vody vystavené aj iným látkam ako napríklad:

Kúpeľňový obklad:
- čistiace prostriedky
- kozmetika - sprchové gély, šampóny, a pod.

Obklad v kuchyni:
- horúci olej
- iné mastné zvyšky jedál a tekutiny
- potraviny s vysokým obsahom farbív, ktoré zanechávajú zafarbenie (napr. červená repa)

Všetky vyššie uvedené látky môžu spôsobiť nechcené poškodenie alebo zafarbenie obkladu a vizuálne ho znehodnotiť. Okrem znehodnotenia môže poškodenie a opotrebovanie rapídne znížiť životnosť takéhoto obkladu. Keďže výmena kúeľňového obkladu, či obkladu do kuchyne alebo do exteriéru nie je záležitosť za pár eur, je vhodné obklad hneď po montáži patrične ošetriť.

Ošetrenie kameňa 

Na ošetrenie  dosiek z prírodnej bridlice ponúkame dva typy laku - matný a lesklý. Oba druhy vytvárajú súvislú vrstvu na povrchu a kameň chránia voči pôsobeniu vody a pred poveternostnými vplyvmi. Obidva ochranné laky na kameň sú na vodnej báze, preto sú zdravotne nezávadné.

Konkrétne príklady použitia:

  • kúpeľňový obklad
  • obklad do kuchyne
  • ozdoba architektonických prvkov
  • namiesto tapety na steny interiérov
  • fasádne obloženie stavieb
  • dekorácie nábytku, stropov, stien
  • obloženie krbov a iné

Široký výber dekorov

Tieto široké možnosti využitia umocňuje pestrý výber dekorov. Možno si vybrať z viacerých podôb a módnych odtieňov. Záleží už len na individuálnom vkuse a dizajne interiéru alebo exteriéru.

Alternatívy ku kamennej dyhe

Okrem kamennej dyhy je k dispozícií množstvo formátov kamenných obkladov, ktoré sú vhodné do akejkoľvek miestnosti v dome aj do exteriéru. Ako kúpeľňový obklad sú obľúbené napríklad veľkoformátové travertínové obklady, v obývacích izbách sú favoritmi pílené pásy. Do exteriéru veľmi dobre zapadnú kamenné obklady typu rock face alebo napríklad neformátované kamenné obklady.