Amfora do vašej záhrady

Amfora ako záhradný doplnok sa stala veľmi obľúbenou architektonickou dekoráciou aj v našich končinách. Záhradná amfora sa väčšinou vyrába z pálenej červenej alebo červenohnedej hliny. Je odolná voči mrazu aj vysokým teplotám. Výhodou každej amfory je jej váha, čo znamená, že aj pri horších poveternostných podmienkach sa nádoba neprevrhne

Záhradná amfora so sklanicami v záhrade

Využitie amfory u vás doma

Ako netradičný doplnok vo vašej záhrade amfora jednoducho vynikne. Amfora vám domov vnesie nádych dávnych antických kultúr a exotiku. Tento zaujímavý záhradný doplnok ohromí nejednu návštevu, pretože každá amfora má svoje jedinečné vzory a tvar.

Záhradná amfora s bylinkami do záhrady

Amfora ako záhradný kvetináč

Veľmi obľúbeným využitím amfory je využitie v podobe kvetináča. Široký výber veľkostí tejto populárnej záhradnej dekorácie vám umožňuje výsadbu akýchkoľvek kvetov. 


V kombinácii s rastlinami, ako sú napríklad špeciálne vyšľachtené palmy, exotické cykasy či voňavé citrónovníky, premení amfora vašu záhradu na malý dovolenkový raj. 


Do menších záhradných amfor zase môžete vysadiť rôzne sukulenty, napríklad nenáročné skalnice, obľúbenú aloe vera alebo rozkošný rozchodník. 


Sezónne do nej môžete vysádzať najrôznejšie druhy letničiek, kvitnúcich trvaliek či voňavých, liečivých bylín. 

Amfory na predajni Kameň Slovakia

Amfora ako originálny darček

V prípade, že chcete milovanú osobu obdarovať naozaj zaujímavým a zároveň netradičným darčekom, je amfora tou správnou voľbou. Môžete si vybrať zo širokej ponuky rozmerov a veľkostí amfory. 

Tiež máme v ponuke na výber amfory so zaujímavými vzormi pripomínajúcimi dávnu históriu.


Amforu ako darček nemusíte umiestniť len do exteriéru, môžete ňou originálne doladiť aj vašu obývačku či vstupnú halu

Amfora ako darček s kvetom

Amfora na zachytávanie dažďovej vody

Kreatívnym a zároveň ekologickým využitím takejto amfory je tiež ako nádoba na zachytávanie dažďovej vody

Záhradnú amforu požadovanej veľkosti jednoducho umiestnite pod odkvapovú rýnu a počas daždivých období sa vám sama bez námahy naplní. Vodu potom môžete použiť na zalievanie kvetov či zeleniny. 


Rastlinky dažďovú vodu jednoducho milujú, pretože neobsahuje toľko soli ako bežná voda z vodovodu.

Široká ponuka záhradných amfor na predajni Kameň Slovakia

Netradičné využitie 

Prvé amfory sa datujú už do čias starovekého Grécka a využívali sa ako nádoby na tekuté látky - ako olivový olej či červené víno, alebo na tuhé hmoty ako obilie. 

Zaujímavým faktom je, že staroveké aténske amfory boli predchodcami dnešných víťazných pohárov, ktoré sa dávali víťazom v najrôznejších športoch. Víťaz dostal keramickú amforu naplnenú olivovým olejom, ktorý sa pestoval v posvätných hájoch.