Využitie prírodného kameňa

Aj keď nás obklopujú moderné materiály, nie je nad prírodný kameň, ktorý používame odnepamäti. Kameň nás stále láka, pretože si zachováva svoj ​​pôvab, jedinečnosť, ale tiež vysokú úžitkovú hodnotu. Navyše rôzne druhy prírodného kameňa ponúkajú mnohostranné využitie v exteriéri aj v interiéri.

Výhodou kameňa nie je len atraktívny vzhľad, odolnosť a stabilita, ale aj rôzne druhy foriem, tvarov, farieb, štruktúr, detailov a odlišností, ktoré robia z každého kusu neopakovateľný originál. Kamenné prvky môžu byť základným charakteristickým rysom celej stavby, ako napríklad fasáda, alebo ju môžu v určitých detailoch len dotvárať a zvýrazňovať.

Osobitými prvkami v záhrade sa stávajú dlažby, obklady, sokle, základy pre ploty a stĺpiky, schody, múriky či terasy, ale aj strechy. Jedinečné je uplatnenie kameňa ako obklad bazéna alebo ako väzba medzi stavebnou a záhradnou architektúrou. Rozmanitosť a šírka rôznych druhov kameňa prispieva k uplatneniu fantázie. Je na nás, akú úlohu kameni v záhrade pridelíme.

Kameň uplatnený na schodisku by mal ladiť s použitým druhom kameňa na dome či terase. S palisádami, nášľapmi a obrubami z rovnakého materiálu pôsobia dekoratívne.

Kde všade môžeme kameň uplatniť

Vzhľad domu najviac ovplyvňuje fasáda. Práve dnes, kedy všetci dbáme na tepelnoizolačné vlastnosti obvodových stien, možno použiť ako fasádny obklad tiež prírodný kameň. Kamenný obklad navyše dodá fasáde rodinného domu nadčasový a originálny vzhľad. 

Optimálnym riešením pre obklad sokla, ako z hľadiska estetického, tak funkčného, je prírodný kameň. Dom tak získa pocitovo pevné základy a súčasne dobrú mechanickú ochranu. Rôzne druhy, štruktúry a farby prírodného kameňa umožňujú vkusne zosúladiť vzhľad sokla s fasádou a ďalšími architektonickými prvkami v záhrade.

Bridlica kamenný obklad

Bridlica je prírodný stavebný kameň určený pre obklady a dlažby. Je estetická a príjemná na pohľad.

 

Kamenné obklady na stenu