Tipy pre záhradu vo svahu - palisády a suchý múrik

Úprava záhrady vo svahu je oproti úprave rovného povrchu fyzicky aj finančne omnoho náročnejšia. Aby sa po ňom dalo pohodlne chodiť a nehrozil zosuv pôdy, je potreba svah nejakým spôsobom spevniť. Možností sa ponúka hneď niekoľko. Hlavným z nich je suchý múrik, palisády alebo gabióny. Jedná sa nielen o funkčné prvky záhradnej architektúry, ale aj vzhľadovo ohromujúce záhradné stavby.

Tipy pre záhradu vo svahu - palisády a suchý múrik

Suchý múrik z kameňa

Svah sa môže opierať o suchý múrik, pri jeho stavbe použijeme miesto malty zmes zeminy, štrku a piesku. Na stavbu môžete použiť rôzne druhy lomového kameňa, skaly, bludné balvany alebo kamenné dosky. Keďže kameň je prírodný materiál, hodí sa tento typ múriku predovšetkým do rustikálnych či ekologicky ladených záhrad. Do medzier medzi kameňmi možno vysadiť rôzne druhy skalničiek či plazivých rastlín, ktoré múriku dodajú jedinečné čaro.

Plazivé rastliny

Rastliny sa môžu plaziť medzi kameňmi, ktoré treba vsadiť do svahu tak, aby boli v krajine aspoň tretinou svojej výšky. Takto vytvorená skalka bude pôsobiť nespútaným dojmom a stane sa estetickou dominantou záhrady.

Palisády

Na prekonanie menších výškových rozdielov sa často používajú palisády, ktoré sú dostupné v rôznych výškach, farbách prírodného kameňa a tvaroch. Môžu byť guľaté, hranaté, špicaté alebo skosené, jednoradové či dvojradové. 

Svahové tvárnice a gabióny

Jednoduchá manipulácia je výhodou svahových tvárnic, ktoré poslúžia na svahovitej záhrade nielen ako spevňovací materiál, ale zároveň ako nízke ozdobné kvetináče. Výsadba zelene do tvárnic je možná hneď po inštalácií. Použiť môžete okrasné trávy, bylinky, rastúce dreviny či popínavé rastliny. Pre moderný vzhľad väčších záhrad sa čoraz viac využívajú gabióny, drôtené koše naplnené kameňmi.

Palisády Bridlica

Vyberajte kameň na palisády a záhradu vo svahu z našej ponuky: