Oživte si záhradu dobre vybranou vonkajšou dlažbou

Skoro žiadna záhrada sa nezaobíde bez spevnených prístupových ciest a vonkajšej terasy, ktorá príjemne rozširuje obytný priestor v letných mesiacoch a je obľúbeným miestom pre oddych, posedenie alebo stretnutie s priateľmi. Pri výbere vonkajšej dlažby by ste mali byť starostliví a dobre informovaní.

Vonkajšia dlažba do záhrady

Pre krásny efekt, pre chladivý pocit aj dobrú údržbu sa na podlahu terasy hodí prírodný kameň. Všetky vonkajšie priestory sú neustále vystavené striedaniu teplôt, vplyvom počasia, dažďu ako aj snehu. Súčasný trh ponúka veľké množstvo najrôznejších dlažieb v mnohých formátoch, v zaujímavom prevedení, farbách a dekoroch. 

Vyberie si istotne každý. Je ale dobré vedieť, aké parametre musí dlažba mať, aby vydržala vo vonkajšom prostredí, aby pri prvých mrazoch nepopraskala, a predovšetkým, aby nešmýkala. 

 Pozorným výberom kvalitnej vonkajšie dlažby zvýšime bezpečnosť všetkých členov domácnosti, navyše ušetríme čas i peniaze za nečakané opravy. Nákupom nič nekončí, ba naopak, dôležitá je kvalitne vykonaná pokládka.

Pri nákupe vonkajšej dlažby dajte pozor na to, či sa u nej garantuje mrazuvzdornosť, nasiakavosť či protišmykové vlastnosti. 

Veľmi dôležitým parametrom je oteruvzdornosť, záleží na intenzite, s akou sa po vonkajšej dlažbe bude chodiť, ako často bude využívaná, kde bude stáť stôl so stoličkami a podobne.

Vonkajšia dlažba, napríklad na spevnených plochách pre záhradné posedenie, bude nadväzovať na záhradu, a tak sa dostane do priameho styku s drobnými kamienkami, zeminou ako aj trávou a niekde aj pieskom.

Stále pretrvávajúcim trendom je v tomto sortimente je prírodný kameň. Ľudia sa čoraz častejšie vracajú k pôvodnym materiálom, ktoré v nich evokujú istotu a bezpečie.

Prírodný kameň záhrade pristane

Pre svoju prirodzenosť, atraktivitu aj výborné vlastnosti si napriek všetkým moderným materiálom zachováva prírodný kameň jedinečnosť, pre ktorú je čoraz častejšie vyhľadávaný. 

Rozličnosť jednotlivých kamenných materiálov zaručuje mnohostranné využitie v stavebníctve aj pri stavbách rodinných domov. Kameň je odolný a dlhoveký materiál. Existuje v mnohých podobách, štruktúrach, tvaroch a formách a nie je kus, ktorý by bol úplne rovnaký.

Práve originalita je tým, čo predurčuje stále používanie prírodného kameňa na vonkajších dlažbách. Výrobcovia používajú pomerne širokú škálu kameňa. Patrí sem napríklad bridlica, ktorá je na pohľad veľmi príťažlivá.

Dokáže ale pomerne dobre stvárniť aj spevnenú plochu na záhrade. Klasikou je kameň pieskovec, jednak preto, že je veľmi odolný, a za druhé je vďaka rôznorodosti farieb krásny. Vonkajšia dlažba vytvorená z pieskovca je skvostným doplnkom každej terasy aj záhrady.

Takisto kremenec alebo kvarcit vynikne predovšetkým v exteriéri ako dlažba do záhrady či obklad pri rodinných domoch. Veľa sa ale používa aj v interiéri.

Prírodný kameň si po stáročia uchováva svoju nezameniteľnú krásu, pritom nijako neutrpeli jeho úžitkové vlastnosti. Možno práve preto je stále vyhľadávaným materiálom aj pre stvárnenie vonkajších dlažieb.