Otázka domového sokla sa rieši zvyčajne v súvislosti s rekonštrukciou fasády. A existujú dve možnosti. Buď opraviť existujúci sokel, alebo vybudovať úplne nový. Motiváciou pre kompletnú výmenu sokla býva predovšetkým nedostatočná izolácia toho súčasného.
Zvlášť starým domom, ale aj dreveným chatám pristane klasický kamenný sokel. U stavby s vonkajšou fasádou z dosiek je kontrast týchto dvoch prírodných materiálov zvyčajne veľmi zaujímavý, v prípade chalupy potom pevný kamenný sokel podporí často požadovaný zastaralý vzhľad domu.
Na obklady soklov je možné použiť celú škálu dostupných kameňov, ideálny je v tomto prípade rešpektovať materiál, ktorý je rozšírený v regióne, kde dom stojí. Pre svoje všestranné vlastnosti je k obkladaniu soklov často doporučovaný andezit. Pre obklady sú určené ručne štiepané kamene nepravidelných tvarov, ktoré sa rozdeľujú podľa hrúbky. Sú pevné, mrazuvzdorné, odolné voči vlhkosti aj mechanickému poškodeniu a má len minimálnu nasiakavosť.
Ďalším obľúbený obkladový kameň je pieskovec. Tradičný rozšírený kameň sa ľahko opracováva, nevyžaduje povrchovú úpravu a väčšinou veľmi dobre ladí takmer s akýmkoľvek typom fasády. Jeho nevýhodou je menšia odolnosť proti mechanickému poškodeniu a vyššia nasiakavosť napríklad oproti andezitu, bridlice alebo žule.
Práve žula je vôbec najtvrdším a najodolnejším kameňom medzi materiálmi, vhodnými pre obklady soklov. Existuje vo prevedeniach s prírodným drsným povrchom, alebo v podobe leštených obkladových dosiek. Je zo všetkých kameňov najodolnejší voči mrazu, oteru, vlhkosti alebo tlaku.
K obkladom soklov sa používa tiež travertín, ktorý sa vyznačuje zaujímavou štruktúrou a žltou či béžovou farbou. Menej rozšírené, ale možné je aj použitie bridlice alebo čadiča. Obidva druhy kameňa sú veľmi odolné voči vlhkosti a vyznačujú sa zaujímavou farbou aj povrchovou štruktúrou.