Uplatnenie kameňa v záhrade - inšpirácie

V záhradnej architektúre má kameň všestranné využitie. V okrasných záhradách sa používajú okruhliaky, štrky a drte rôznych farieb a frakcií na obsyp a iné dekorácie. Pýchou a dominantou záhrady potom bývajú solitéry či balvany alebo nepravidelný kameň ako dlažba do záhrady.

Uplatnenie kameňa v záhrade - inšpirácie

Tipy pre uplatnenie kameňa v záhradeOkrúhliaky sú okrúhle kamene, ktoré vznikli pôsobením vody, vedia vytvoriť zaujímavú dekoráciu. Sú k dispozícií od veľkých solitérov cez okruhliaky strednej veľkosti až po malé. Svoje uplatnenie nájdu pri jazierkach či ako obsyp okolo domov.

Nášľapné kamene majú rovnako široké využitie. Dobre vyzerajú ako dlažba do záhrady vkladaná do betónového lôžka, ale aj voľne položená kombinovaná s listnatými rastlinami.

Z kameňov vložených do betónu vytvoríte podmurovku na ploty, oporné múriky či elegantne skryjete skruže studní. Môžete tiež postaviť originálny kamenný krb doplnený múrikom. Na stavbu múrikov sa hodí skoro každý kameň, napr. žula, vápenec, bridlica či pieskovec.

Obklady a dlažby majú v záhrade široké využitie, napríklad na cesty, vjazdy a vstupy, terasy k altánkom, vonkajšiemu posedeniu, k jazierku alebo ako pár šľapákov do trávnika. Vyzerajú oveľa lepšie ako betón či umelá dlažba.

Veľké solitéry sú osobitým a pôsobivým vyjadrením a podčiarknu štýl a osobnosť majiteľa. Taký kameň v záhrade poskytne dostatok priestoru pre relaxáciu, meditáciu a načerpanie nových síl. Veľké solitéry či balvany sú príjemnými spoločníkmi okrasných tráv a ihličnanov.

Skalky sa objavujú v okrasných záhradách, do ktorých vnášajú neopakovateľný prvok. Na skalkách vyniknú kamene rozmanitých tvarov a farieb, najlepšie tie, ktoré sa nachádzajú v bezprostrednom okolí - či už to je vápenec alebo pieskovec.

Sortiment kameňa pre použitie v záhrade ako vonkajšia kamenná dlažba,  dekoračné plochy a chodníky či samostatné solitéry od Kameň Slovakia: