V dnešnom článku vám prinášame 5 tipov na obklad do kuchyne, s ktorým rozhodne nič nepokazíte a naopak s vhodne zvoleným prírodným kameňom dodáte svojej kuchyni jedinečný vzhľad, ktorý neponúka žiadny iný typ obkladu.
Obklad do kuchyne, predovšetkým ten nad kuchynskou linkou, je veľmi exponovaný. Či už sa jedná o mechanické zaťaženia kvôli častejšiemu čisteniu, odolnosť voči teplu, vlhkosti alebo samotnému znečisteniu mastnotou a prachom, vhodný výber druhu kameňa je základom úspechu.
Skalný obklad (rock face) MANILA RF29 na barovom pulte
Ideálnymi druhmi kameňa pre tento účel sú tvrdé, neporézne a menej nasiakavé kamene ako napríklad mramor, andezit, žula, bridlica a prípadne aj niektoré druhy kvarcitu. Naopak mäkké, pórovité a nasiakavé kamene ako pieskovec nebudú ideálnym riešením. Pokiaľ ste sa teda rozhodli pre výber prírodného kameňa na obklad do kuchyne, ako prvé určite vyberte vhodný druh kameňa. Neviete sa napriek tomu rozhodnúť, alebo sa obávate vybrať si kameň sami? Naši odborníci v predajniach Zlaté Moravce alebo Svätý Jur vám radi poradia a samozrejme aj ukážu odpovedajúce vzorky vhodných prírodných kameňov. Neváhajte sa preto na nás obrátiť, radi vám poradíme.
Druh kameňa teda už máme vybratý. Čo ale jeho formát? A prečo sa nad tým vôbec zamýšľať? Výber správneho formátu obkladu z kameňa je rovnako dôležitý ako výber správneho druhu.
Pri výbere kameňa na obklad do kuchyne sa zamerajte na formátované kamenné obklady. Či už vás viac oslovia veľké formáty, obkladové panely alebo samostatné pílené pásy, ani s jedným druhom obkladu nič nepokazíte. Ideálnou voľbou už ale nebudú napríklad pílené remienky, nakoľko ich veľmi nepravidelný tvar a výrazná “3D štruktúra¨ budú veľmi náročné na čistenie a údržbu. Veľké štvorcové alebo obdĺžnikové kamene sa budú dať jednoducho vyčistiť, budú mať menej škár a vy si tak do budúcna ušetríte mnoho času pri upratovaní a údržbe kameňa.
Je tiež dôležité pozrieť sa aj na povrchovú úpravu kameňa, ktorá môže rozhodnúť o tom, či je kameň na obklad do kuchyne vhodný alebo nie. Povrchová úprava kameňa totiž ovplyvňuje nielen jeho nasiakavosť, ale aj následnú údržbu obkladu. Napríklad rôzne druhy travertínových formátovaných obkladov, ktoré nájdete aj v našom sortimente, majú povrchové úpravy kefovaním, brúsením i leštením. Takto upravené obklady sú určite vhodnejšie na použitie ako obklad do kuchyne ako povrchovo neupravené kamene.
Prírodný kameň je veľmi odolný materiál, ktorý vytrvá po dlhé roky a zachováva si svoj jedinečný štýl. Preto sa vám môže ľahko stať, že kamenný obklad vám po niekoľkých rokoch “prežije¨ kuchynskú linku, nábytok alebo aj celú kuchyňu. Pokiaľ teda vyberáte obklad do kuchyne, zamerajte sa na neutrálnejšie farby, ktoré viete aj do budúcna kombinovať s aktuálnymi trendmi interiérového dizajnu.
Nech už si zvolíte akýkoľvek tvar a typ kamenného obkladu do kuchyne, rozhodne nepodceňte jeho impregnáciu - a to hneď po montáži kamenného obkladu. Máte tak zaručené, že kameň ešte nebude znečistený alebo mastný a impregnácia tak kameň spoľahlivo ochráni pred nežiaducimi vplyvmi. Poraďte sa s našimi špecialistami na prírodný kameň, akú impregnáciu je najlepšie zvoliť. Nezabudnite tiež, že impregnáciu je potrebné po určitom čase znovu aplikovať - impregnácia sa taktiež “opotrebuje¨ čistením kameňa, UV žiarením a podobne. Pred opakovanou impregnáciou však nezabudnite kameň dôkladne odmastiť, vyčistiť a nechať poriadne vyschnúť. Iba tak dosiahnete dlhodobo požadovaný efekt.
Už sme vybrali správny typ kameňa, formát aj farbu a vieme aj, že kameň treba chrániť impregnáciou. Určite ale netreba podceniť posledný krok, a to výber šikovného remeselníka a taktiež vhodnej stavebnej chémie. Či už sa jedná o samotnú impregnáciu, ktorú sme spomínali, alebo lepidlo na ktorom kameň bude držať. Oplatí sa spoľahnúť na overené značky a výrobcov chémie, ktorí majú vo svojom portfóliu produkty špeciálne určené na prírodný kameň. Pokiaľ ste sa rozhodli pre väčšie formáty kameňa, alebo celkovo pre obklad, ktorý má väčšiu hmotnosť na m2, odporúčame použiť lepidlo označené C2TE. Takto označené lepidlo má znížený sklz a hodí sa na viac namáhané povrchy. Rovnako dôležité je aj zvoliť dobrého majstra, ktorý vám obklad nalepí. Mal by ovládať základné postupy práce s kameňom a rozhodne už s ním mať skúsenosti. Nič nie je totiž horšie, ako keď vám zbytočne pokazí veľké množstvo kameňa na prierezy a vy tak budete musieť dokupovať ďalší. Pri výbere remeselníka sa riaďte referenciami od známych alebo predchádzajúcich zákazníkov, prípadne si daného majstra skúste nájsť na Google - môžete naraziť na recenzie od iných zákazníkov alebo jeho portfólio prác.
Obklad do kuchyne - ilustračný obrázok
A ešte jeden tip na záver - pokiaľ už presne viete, aký obklad do kuchyne chcete a máte aj dohodnutého majstra, ktorý vám ho nalepí, nezabudnite objednať správne množstvo. Vo všeobecnosti sa odporúča počítať s prierezom aspoň 10% - to znamená že k vašej čistej obkladanej ploche steny pripočítať aspoň 10% plochy a takéto množstvo obkladu následne objednať. Pokiaľ je obkladaná plocha veľmi členitá, obsahuje viac rohov, výčnelkov a podobne, je vhodné počítať s ešte väčším množstvom obkladu do rezervy.
Netreba tiež zabúdať, že kameň je prírodný materiál. Jeho farebnosť, štruktúru či kresbu teda nie je možné nijako ovplyvniť. Môže sa vám teda stať, že pokiaľ chýbajúci obklad doobjednáte napríklad za dva či tri mesiace, kameň už môže mať iný odtieň alebo mierne odlišnú štruktúru a nebude tak 100% ladiť s pôvodným obkladom.