Veľkou prednosťou prírodného kameňa jeho jednoduchá údržba, ale ani v prípade prírodného kameňa sa čisteniu nevyhneme. Základ samozrejme predstavuje umývanie a v interiéroch tiež vysávanie. Pri mokrom čistení sa však neodporúča používanie bežných čistiacich chemických prostriedkov. Z obyčajných prípravkov stačí voda a mydlo, prípadne prostriedky, ktoré sú priamo určené na čistenie prírodného kameňa. V exteriéri si potom vystačíme s tlakovou vodou (vysokotlakovým čističom) bežne tiež zametáme.
Určite sa rovnako odporúča kamenné plochy impregnovať ako aj túto impregnáciu obnovovať, najlepšie po dvoch rokoch. Obnova použitej impregnácie je závislá od zaťaženia a znečistenia. Pred obnovením impregnácie by mal byť kameň vždy dôkladne vyčistený. Impregnáciu je potrebné nanášať na suchý povrch kameňa, až potom dostatočne chráni kameň pred vlhkosťou, olejmi, mastnotou a iným znečistením vrátane pôsobeniu kyselín.
Prírodný kameň bežne poznáme v podobe dlažby, vonkajších aj vnútorných obkladov, ale aj ako obklad plotov, kamenných kuchynských dosiek a pod.
Menšie plochy sa môžu vyzdobiť plochými okruhliakmi a zároveň tak funkčne doplniť podlahu sprchovacieho kúta, betónovú spevnenú plochu v záhrade, kamenné schodisko.
Aj v prípade kameňa naň pôsobia každý deň rôzne vplyvy a obzvlášť vo vonkajšom prostredí. Vonku pôsobí na kameň dážď, sneh, mráz, slnko, ale aj soli, olej z automobilov na spevnených plochách a iné nečistoty. Vo vnútri sa dá kameň znečistiť úplne rovnako ako iný povrch, stačí naň vyliať nápoj, rozliate chemikálie a pod.