Na čo všetko sa dajú gabióny použiť

V minulosti sa gabióny využívali predovšetkým pre stavbu oporných múrov a stabilizáciu svahov. Gabiónové múry spoľahlivo zabránia porušeniu steny svahu a ako pridanú hodnotu ponúknu atraktívny vzhľad s povrchom vhodným pre rast popínavých rastlín.

Gabióny v záhrade

Ilustračný obrázok

Vďaka masívnemu vzhľadu a konštrukcii, ktorá zabezpečí pozemku úplné súkromie, sa gabióny používajú aj pre stavbu plotov okolo rodinných domov. Uplatnenie nachádzajú aj pri stavbe menších záhradných dekoratívnych prvkov - lavice, kvetináče, alebo obklad a múriky pri altánkoch či záhradnej pergole.

Gabióny sú praktické pre svoju bezúdržbovosť sa vyznačujú tiež dlhou životnosťou. Konštrukcia gabiónov nie je náchylná na poškodenie mrazom, je pružná a vďaka tomu tak absorbuje aj drobné prepady podložia. Pre svoju jednoduchú a nenáročnú technológiu sa dajú gabióny ľahko rozšíriť a napojiť o ďalšie časti. Možno ich tiež realizovať v zime a za zhoršených podmienok. Tvoria prírodný dojem a moderný vzhľad okolo každého domu alebo miesta.

Vďaka mnohým rôznym druhom kameňa gabiónové prvky zapadnú do každej záhrady a gabiónové ploty sa budú hodiť ku každému domu. Medzi najčastejšie používané kamene možno zaradiť:

  • andezit
  • bridlicu
  • kremenec
  • pieskovec
  • tmavú žulu
  • žulu

Gabióny svojpomocne, alebo s pomocou realizátora?

Ak uvažujete o stavbe múrikov, plota či inej konštrukcie z gabiónov, obráťte sa na Kameň Slovakia, ktorá má mnohoročné skúseností s predajom aj realizovaním kamenných prvkov ako sú gabióny.

Gabionové ploty a múriky si však rovnako ako čokoľvek iné môžete postaviť svojpomocne. Ak máte chuť a dostatok energie na realizáciu gabiónov vlastnými rukami, v našom e-shope nájdete k zakúpeniu všetok potrebný stavebný materiál na stavbu gabiónov svojpomocne.

Výber správnych kameňov do gabiónových plotov je naozaj veľmi dôležitý. Kameň musí byť mrazuvzdorný a tiež  do neho nesmie nasiaknuť voda. Ak pôjdete nakupovať kamene, naši zamestnanci vám  môžu dobre poradiť aký kameň je na gabióny najvhodnejší. Dá sa však povedať, že sa do týchto typov stavieb najčastejšie používa kremenec, andezit alebo napríklad aj bridlica.Príďte si do našich predajní vybrať gabiónové koše, 
a rôzne druhy kameňa na výplň gabiónových konštrukcií.