Okrasný kameň kamenná kôra

Kameň nachádza svoje využitie v záhrade už odpradávna. Pre záhradnú architektúru je nepostrádateľným a zároveň nenahraditeľným prvkom. Kamenná kôra nájde v záhrade mnohé spôsoby uplatnenia. Prírodný kameň kamenná kôra nájde svoje uplatnenie pri záhradných úpravách aj ako klasický mulčovací prostriedok či samostatne stojaca kamenná dekorácia.

Okrasný kameň kamenná kôra
Kamenná kôra mulčovacia

Čo to vlastne kamenná kôra je?

Kamenná kôra predstavuje prírodný mulčovací materiál trvanlivého charakteru, ktorý dokáže ochrániť záhony pred nadbytočným množstvom buriny, pomáha udržiavať teplo v okolí pestovaných rastlín, rastlinám pomáha hospodáriť s vodou a prináša do záhrady ďalší okrasný aj funkčný prvok zároveň v podobe zaujímavej štruktúry a farieb.

Aké možnosti využitia ponúka

Súčasný trend udáva minimalizovať veľké jednotvárne plochy. Práve preto si kamenná kôra v záhradách a okolí domu získava svoje dômyselné postavenie ako moderný prvok záhradnej architektúry.

Kamenná kôra, ktorá môže plniť mnohé funkcie:

  • Kladenie plôch vo svahoch - kamenná kôra uložená na vhodný podkladový materiál zabraňuje zosuvom pôdy, teda erózii, posunu zeminy pri daždi a odplavovaniu živín z podložia.
  • Ohraničenie okolo záhonov a výsadby - kladenie prírodných materiálov na záhony pod rastliny.
  • Skalky - základom každej skalky sú kamene, môžu byť doplnené aj kamennú kôrou, ktorá zabraňuje prerastaniu burín.

Kamenná kôra podobne ako klasická mulčovacia slúži na oddelenie výsadby od trávnika a rovnako tak zabráni prerastaniu buriny do záhonov a pomôže tiež oddeliť jednotlivé rastliny.

Výhodou tohto kamenného materiálu je aj to, že na rozdiel od mulčovacej kôry sa nerozkladá a nemusí sa v nasledujúcich rokoch tak často dopĺňať.

Kamenná kôra ako solitér v záhrade

Na záhone v svahovitom pozemku je možné okrem štrku použiť aj väčšie kamene.
Veľké solitérne balvany, ktoré slúžia výhradne na dekoráciu, sa budú najlepšie vynímať, ak budú stáť osamotene na väčšej ploche.

Veľké kamenné solitéry je nutné zapustiť čiastočne do pôdy. Vo výsadbe fungujú ako slnečná pasť, čo znamená, že množstvo tepla, ktoré do seba absorbujú za horúceho letného dňa, zo seba v noci zase uvoľňujú do okolia. Vysádzajú sa k nim preto teplomilné rastliny, napríklad stredomorské bylinky.

Kamenná kôra má najrôznejšie použitie v záhrade do skalky, ako dekoračné plochy či samostatné solitéry od Kameň Slovakia: