Kamenná kôra je lepšia než drevená mulčovacia

Veľmi obľúbeným a dekoratívnym mulčom je v poslednej dobe tak zvaná kamenná kôra.

Kameň je prirodzenou súčasťou prírody a v okrasnej záhrade by nemal chýbať. Je to originálny solitér, ktorý ponúka aj skvelé úžitkové vlastnosti. Je odolný, pevný a na rozdiel od dreva nenáročný na údržbu.

Kamenná kôra v súčastnosti predstavuje veľmi obľúbený a dekoratívny prvok v záhrade. Svojím vzhľadom a zafarbením pripomína drevenú štiepku. Jedná sa o veľmi dekoratívny a odolný materiál. Naozaj pôsobivé sú záhrady vytvorené z celej kolekcie tohto kameňa - drť, solitéry, šľapáky doplnené okrasnými ihličnanmi.

Čo to je kamenná kôra

Tieto okrasné kamene vyzerajú skutočne ako skamenené drevo. Jedná sa o horninu rulu. Kamenná kôra má veľmi podobný vzhľad ako jej drevený náprotivok, ale:

  • vydrží omnoho dlhší čas a uchováva si svoje sfarbenie
  • neodfúkne ju
  • nemusí sa meniť

Okrem dekoračného vysypávania väčších plôch na záhrade využijete kamennú kôru na:

  • skalky
  • chodníčky
  • kvetináče

Čo sa hodí ako podklad pod kamennú kôru


Ak je miesto kam chcete umiestniť kamennú kôru rovinaté, nemusíte bezpodmienečne pod ňu ukladať mulčovacie textílie, alebo iné materiály. Ak sa však jedná o svah, situácia je iná.
Pri pokládke kamennej kôry do svahu zvolíme vždy najskôr uloženie mulčovacej textílie, lebo práve vďaka nej zabránime zosuvu zeminy alebo sa nám podarí zosuv aspoň výrazne obmedziť.

Ochrana pôdy

Kamenný mulč môže pomôcť na záhradách, ktoré sú vyfúkavanie vetrom (a veternou eróziou z nich mizne výživný substrát). Kamenný mulč zafixuje humus v pôde, a zabráni jeho strate. Kamene sú populárne u dizajnérov, pretože sa s nimi ľahko dotvárajú požadované tvary v záhrade.

Obľúbené kamenný mulč do záhrady ako je kamenná kôra, štrk, či okrúhliaky z rôzneho druhu kameňa pre najrôznejšie použitie v záhrade od Kameň Slovakia: