Štrky a okrúhliaky v okrasnej skalke

okrasnej záhradnej skalke sa spája nadčasový, večný kameň s ladnými a krehkými kvetmi. Okrasná skalka je základom pre každého nadšenca záhradnej architektúry či záhradkára a jej výstavba nie je vôbec náročná. Stačí si len odpovedať na otázku či chcete bezúdržbovú okrasnú skalku, alebo radi trávite voľný čas v záhradke.

Kamenná skalka

Kde vybudovať okrasnú skalku?

Základný krok je vhodne zvolené miesto v záhradke. Dostatok slnka či záveterná strana sú dôležité faktory, ktoré by ste mali zohľadniť, keď si budete vyberať rastlinstvo do vašej okrasnej skalky.  

Veľmi dôležité je pri výstavbe okrasnej kamennej skalky použiť mulčovaciu fóliu, aby buriny a neželané rastliny neprerastali pomedzi štrkyokrúhliaky, ktoré sa umiestnia na povrch mulčovacej fólie.  

Následne urobte otvory na miestach, kde chcete mať kvety a zasaďte. Neodporúča sa vysádzať rastliny, ktoré chcete mať v skalke veľmi blízko pri sebe, aby vám po čase nezačali do seba prerastať.

Skalka v záhrade
Kameň v skalke

Aký kameň použiť do okrasnej skalky?

Kameň je základným pilierom každej skalky a rozhodne by nemal chýbať v žiadnej okrasnej záhrade. Obľúbené je využitie dekoračných štrkovokrúhliakov, ktoré sú dostupné v rôznych frakciách a farbách podľa potreby a vašej fantázie.  

Vyhľadávané sú aj kamenné solitéry, ktoré dávajú kamennej skalke v záhrade dávku jedinečnosti a unikátnosti. Je ale nutné ich kombinovať s dekoračným štrkom alebo dekoračnými okrúhliakmi, s ktorými je jednoduchá manipulácia a ľahká údržba.  

V okrasných skalkách sú veľmi populárne žulové, vápencové alebo bridlicové štrky okrúhliaky z mramoru, kamennej kôry alebo serpentínu, vhodne doplnia priestor medzi zeleňou a solitérom.

Kameň v záhrade