Všestranne použiteľný kameň

V záhradnej architektúre nie je iného prvku, ktorý by mal tak všestranné využitie ako kameň. Kamene do záhrady môžu byť ako funkčným, tak aj okrasným prvkom záhradných úprav. Na rozdiel od rastlín nepodlieha premenám v čase. Vari len vďaka slnku, vetru, snehu a dažďu získava patinu, čo jeho vzhľadu svedčí.

kamene do záhrady

Dlažby, obklady, fasády, schody, múriky sa v spojení so slovom kameň stávajú synonymom pre atraktívny vzhľad, odolnosť, stabilitu a dlhovekosť. Kameň má veľa druhov, foriem, tvarov, farieb, štruktúr, detailov a odlišností, ktoré z každého kusu robia neopakovateľný originál. Individuálne kamenné prvky sa môžu stať ako hlavným charakteristickým prvkom celej stavby, alebo ju môžu iba dotvárať.

Vhodne zvolený dekoračný kameň

V záhradách využívame okrasné kamene okrúhliaky, štrky rôznych farieb a frakcií a iné dekorácie. Môžete z nich vytvoriť plochy rôznej farebnosti a štruktúry a dodať záhrade nádych exotiky. Avšak aj tu platí, že menej je viac. Nekombinujte príliš veľké množstvo druhov. Používajte väčšie plochy, samozrejme s ohľadom na veľkosť záhrady. 

Pre skrášlenie štrkovej plochy môžeme do nej umiestniť väčší solitér, ktorý bude príjemne kontrastovať. Štrkové alebo kamienkové plochy nemusia byť vždy rovné. Ich výhodou je to, že dokážu zrovnať prípadné nezrovnalosti vo výškach teréne alebo že nám dovoľujú veľmi rýchlo a efektne vymodelovať terén.

Suché múriky

Voľne skladaný štiepaný kameň do podoby múrika sa hodí do voľnejších prírodných záhrad. Takýto suchý múrik z kameňa je funkčný a drží svah proti zosunutiu. Najlepšie je vyberať kamene z najbližšieho okolia. Aby dojem z tohto svahu bol dokonalý, použijeme ešte ten istý materiál kameňa ako menšie kúsky na pokrytie miest medzi rastlinami.