Kameň do skalky

Okrasná skalka je obľúbenou architektonickou okrasou záhrady. V ideálnej záhradnej skalke sa snúbi dych berúca krása trvaliek či letničiek s večným, oku lahodiacim prírodným kameňom. Prírodný kameň v skalke zaručuje nenáročnú údržbu v podobe kamenných štrkov alebo dekoračných okrúhliakov.

Kameň v skalke

Kam umiestniť okrasnú skalku?

Veľmi dôležité pri budovaní záhradnej okrasnej skalky je vhodné umiestnenie vo vašej záhrade. Treba zvážiť kde v záhrade máte najviac slnka počas dňa alebo, ktorá strana je záveterná a ktorá je náveterná. Podľa týchto kritérií následne zvoľte najvhodnejšie miesto pre vašu skalku v záhrade. 

Vhodné miesto v záhrade je dôležité najmä pre kvetyporasty, ktoré do skalky umiestnite. Najčastejšie sa do záhradnej skalky vysádzajú pestrofarebné, kvitnúce trvalky alebo nenáročné, stále zelené skalnice

No nechýbajú ani rôzne druhy okrasných tráv či majestátnych okrasných drevín. V poslednej dobe je veľmi populárne do skalky vysadiť rôzne voňavé či liečivé bylinky ako je mäta, medovka či šalvia

Kamenná okrasná skalka

Aký kameň dať do okrasnej skalky?

Popri kvetoch do skalky jednoznačne patrí aj prírodný kameň. Kameň sa v skalke postará o unikátny kontrast so zeleňou. Obľúbený kameň do skalky pôsobí nadčasovo a spája všetky aspekty skalky do jedinečného celku. 

Najčastejšie sa na výstavbu skalky používajú okrasnéokrúhliaky a štrk. Dôležité pri výbere vhodného prírodného kameňa do skalky je zvoliť správny farebný kontrast s kvetmi. 

Vybrať si môžete z celej palety farieb od čiernej žuly, cez ružový ryolit, žutú tufu či zelený serpentín po biely mramor. 

Skvelou voľbou je taktiež štrk vápenec, pri ktorom si môžete zvoliť z viacerých farieb. Zaujímavou kresbou upúta pozornosť bordový atlas s bielymi žilkami. 

A dych berúcu záhradnú skalku zase vytvorí kamenná kôra pripomínajúca drevenú kôru. Ak máte chuť priniesť si do záhrady trochu Stredomoria určite sa zamerajte na okrasné okrúhliaky onyx či pieskovec.

Kamenná skalka v záhrade

Na čo si dať pri budovaní okrasnej skalky pozor?

Pri výstavbe záhradnej skalky netreba zabúdať ani na nechcenú burinu, ktorej sa zbavíte keď použijete mulčovaciu fóliu. Neželaná burina tak nebude môcť prerastať pomedzi okrasné okrúhliaky, štrky ani kvety v skalke.