Kameň v záhrade - záhradná dlažba

Kameň je prírodný a originálny prvok, ktorý môže mať v záhrade široké pole pôsobnosti. Záhradná dlažba môže byť funkčným tak aj okrasným prvkom záhradnej úpravy. Vďaka kameňu môžeme esteticky prepojiť dom so záhradou a vytvoriť tak harmonické prostredie pre bývanie.

Na záhrade možno využiť kameň solitérne ako čisto okrasný prvok, alebo po skupinách v skalke a štrkových záhonoch. Obzvášť efektívne pôsobí kameň v sprievode s vodou v podobe okrasných a kúpacích jazierok i potôčikov. Nevyhnutným stavebným materiálom je kameň pre výstavbu spevnených plôch a cestičiek, k obkladu záhradných stavieb či oporných múrov a ako výplň do gabiónov. Sám o sebe môže pôsobiť chladne a tvrdo, ale v súbežnom podávaní s rastlinami či vodou, vytvára príjemné a harmonické scenérie.

Krásu a neoceniteľné vlastnosti kameňa vníma čím ďalej viac ľudí a nedokážu si svoju záhradu bez neho predstaviť. Najlepšie počas výstavby domu a pri plánovaní sadových úprav záhrady si naplánujeme aj možnosti využitia kameňa v záhrade a druh kameňa. Ideálnym postupom je spoľahnúť sa na skúsenosti záhradného architekta a odbornej firmy. Kameň by mal zapadnúť do okolia a mal by na svojom stanovisku pôsobiť tak, akoby tam bol už veky. Podstatné tiež je, na aké účely a záhradný štýl kameňov volíte. K jazierku sa skôr hodia riečne žulové okrúhliaky, do skalky naopak členité kamene, na obkladyšlapáky plochá bridlica či pieskovec.

Detail v záhrade

V záhrade môže kameň zohrať úlohu na schodoch do svahu, poslúži ako deliaca čiara medzi trávnikom, skalkou. Môžeme ním obložiť vyvýšené záhony. Na cestičkách uplatníme okruhliaky a riečne kamienky, štrk, v tráve potom šľapáky.

Časté je použitie kameňa v podobe šľapákov v tráve. Šlapáky do trávy majú nielen estetický význam, ale aj funkčný. Uplatníme ho pre pochôdzne prepojenie medzi dvoma miestami v záhrade. Na tieto účely sa hodia ploché kamene - najčastejšie pieskovec, bridlica alebo čadič o rozmeroch cca 60 x 40 cm. Občas sa oplatí umiestniť kamenné šlapáky aj skrz záhony s výsadbou. Dôjde k uľahčeniu priechodu bez narušenia priľahlej výsadby a slúži aj pre jednoduchšiu úržbu týchto plôch.

Kameň v záhrade sa dá použiť takmer pre všetky účely a uplatní sa vo všetkých možných veľkostiach a podobách. Možno ho využiť v tradičnej skalke, ktorú vytvoríme najlepšie v prirodzene vyvýšenom teréne, alebo v umelo vytvorenom vale. Nerovnomerne rozmiestnime a usadíme, aby nepadali, kamene rôznych veľkostí tak, aby pôsobili na mieste prirodzene a aby boli stabilné. Medzipriestory vyplníme kamennou drťou podobnej štruktúry ako je použitý kameň. Vzniknutú skalku vysadíme sklaničkami