Kamenné a štrkové chodníky do záhrady

Či už si vytvárate okrasnú záhradu od základu alebo realizujete rekonštrukciu staršej, kamenné alebo štrkové chodníky sú dnes obľúbenou voľbou záhradných architektov aj samotných majiteľov záhrad. Oproti napríklad betónovým dlažbám či zámkovým dlažbám majú niekoľko výhod i nevýhod, s ktorými treba počítať. Poďme sa spoločne pozrieť, na čo treba myslieť a čo je dobré zvážiť, pokiaľ si zvolíte práve prírodný kameň ako materiál na tvorbu chodníkov do záhrady. 


Štrkové chodníky alebo nášlapné kamene zvládnete realizovať aj sami

Oproti napríklad “murovaným¨ chodníkom alebo tým zo zámkovej dlažby, je pokládka štrkových kamenných chodníkov jednoduchšia a aj rýchlejšia. Zvládnete ju pokojne aj vlastnoručne, stačí vám základné náradie, čas a chuť si trochu zašpiniť ruky.

Na začiatku si treba vytýčiť, kadiaľ štrkový chodník v záhrade povedie a aký bude široký. Nestačí len spojiť dve miesta, kde chcete aby chodník začínal a končil. Treba myslieť aj na estetickú stránku veci. Samotná šírka chodníka by mala odpovedať nielen jeho účelu ale aj tvaru a veľkosti záhrady. Pokiaľ sa jedná o chodník, ktorý budete využívať dennodenne ako hlavný prístup k domu, je lepšie zvoliť šírku po ktorej pohodlne prejdu vedľa seba dvaja ľudia - to znamená cca 100-120 cm. Naopak pokiaľ sa jedná o chodník v záhrade vedúci napríklad k altánku či záhradnému domčeku a podobne, kde nebude každodenná veľká frekvencia pohybu, môžeme zvoliť menšiu šírku 60-90 cm, čím aj ušetríme na množstve materiálu.

Začneme vyznačením

Tvar chodníka volíme podľa použitého materiálu ale aj okolia. Pokiaľ sa jedná o novostavbu či moderný rodinný dom s nadčasovými materiálmi a so záhradou kde je menej zelene, zvolíme skôr rovné tvary chodníka a pravouhlé napojenia na ďalšiu jeho časť či terasu. Naopak do prostredia, ktoré je bohaté na zeleň, rastliny alebo aj skalky sa bude viac hodiť zakrivený chodník vedený v oblúkových líniách.

Trasu chodníka je ideálne vyznačiť si na zem, napríklad pomocou kriedy, kolíkov a špagátu či spreja. V prípade širšieho zakriveného chodníka si môžeme vyznačiť stred a od neho následne vymeriame okraje. Pokiaľ je chodník úzky, môžeme rovno vytýčiť jeden okraj a od neho zamerať druhý v požadovanej vzdialenosti. 
Najmä zakrivené chodníky však netreba zbytočne príliš predlžovať, aby sme jednak nenarušili celkový vzhľad záhrady (hlavne pri menších záhradách) a tiež aby sme predišli tomu, že chodník nebude dobre plniť svoj účel.

Základom je dobrý základ

Trasu, kadiaľ bude viesť štrkový chodník už teda máme vyznačenú. Teraz je narade najdôležitejšia časť práce, ktorej prevedenie bude rozhodujúce pre vzhľad a hlavne životnosť a praktickosť chodníka v budúcnosti. Podceniť prípravu sa v tomto prípade nevypláca, rovnako tak ušetriť pár eur pri vynechaní niektorého z krokov či materiálov. V budúcnosti sa nám to vypomstí pri náročnejšej údržbe chodníka alebo jeho nevyhovujúcich vlastnostiach.  


Na začiatok je potrebné podľa vyznačenej trasy chodníka vykonať výkop. Tento výkop by mal byť hlboký aspoň 10 cm pri menej zaťažovaných chodníkoch, pričom pri frekventovanejších zvolíme väčšiu hĺbku výkopu - pokojne až do 20 cm. Dno výkopu by malo byť vyspádované aspoň 1cm na 1m, prípadne je možné pri širších chodníkoch vytvoriť v strede výkopu dno mierne vyklenuté so spádovaním ku okrajom chodníka. Týmto zabezpečíme bezproblémové odvodnenie spodnej, podkladovej vrstvy chodníka. 


Na podkladovú vrstvu môžeme použiť buď piesok pri menej zaťažovaných chodníkoch, alebo kamenivo s väčšou frakciou. Je veľmi dôležité podkladovú vrstvu dobre zhutniť, ideálne ešte s pokropením vodou, čím získame pevný, súdržný a zároveň priepustný podklad.


Burina ako najväčší nepriateľ štrkových chodníkov

Pokiaľ sme sa rozhodli pre štrkový chodník do našej záhrady, jeho neoddeliteľnou súčasťou by mala byť geotextília alebo netkaná textília. Tá má pri štrkových chodníkoch hneď niekoľko funkcií. Za prvé zabraňuje prerastaniu buriny zo spodných vrstiev, čím si do budúcna ušetríme mnoho času. Burina, ktorá sa zakorení iba do vrchnej vrstvy štrku, tzv. náletová, sa potom dá jednoducho vytrhnúť, pretože nie je zakorenená až do podkladovej vrstvy alebo zeme. Geotextília ďalej zabraňuje “ponáraniu¨ respektíve zatláčaniu štrkovej vrstvy do podkladovej vrstvy a premiešavaniu jednotlivých vrstiev. Celá konštrukcia chodníka je vďaka tomu stabilnejšia a hutnejšia.

Textíliu umiestňujeme buď na spodok výkopu alebo medzi podkladovú a vrchnú vrstvu kameniva. Pri nákupe textílie je dobré myslieť na to, akú farbu kameňa ideme použiť ako podkladovú vrstvu a podľa toho vybrať aj farbu samotnej textílie - pokiaľ sa chystáme použiť tmavší kameň, zvolíme čiernu alebo hnedú textíliu a naopak pokiaľ použijeme svetlý kameň, bude lepšie použiť aj textíliu v bielej farbe.

Jednoduchý štrkový chodník - ilustračný obrázok

Možnosti realizácie štrkových chodníkov sú takmer neobmedzené

Už teda máme hotový a spevnený výkop, vieme, že potrebujeme použiť geotextíliu, ale čo na vrchnú, pochodziu vrstvu? Najjednoduchšou a najlacnejšou verziou je použitie štrku alebo okrúhliakov z prírodného kameňa. To ale nie je jedinou možnosťou ako realizovať chodník v záhrade z kameňa


Do štrku je možné umiestniť napríklad nášlapné kamene. Jedná sa o väčšie kamenné “platne¨, z pravidla s priemermi od 40 cm vyššie, ktoré sú umiestnené na vzdialenosť kroku. Tým vytvoríme jedinečný vzhľad chodníka, ktorý je oproti čiste štrkovej variante o niečo praktickejší a navyše pôsobí ešte o niečo prírodnejším dojmom ako čiste štrkový chodník. Veľké nášlapné kamene je samozrejme možné umiestniť aj priamo do zeme tak, že nebudú obklopené štrkom ale naopak trávou. Pod samotné kamene je ale taktiež ideálne spevniť podklad a vytvoriť štrkové alebo pieskové lôžko a kamene zapustiť do zeme tak, aby ich okraje boli zarovnané s okolitým povrchom. Následné sekanie trávy bude potom bez problémové.


Šľapáky nájdete na našom e-shope v rôznych farebných aj tvarových prevedeniach:

Čím ďalej obľúbenejšou variantou je aj použitie rôznych plastových zatrávňovacích dlaždíc, ktoré je možné následne vysypať štrkom. Jedná sa väčšinou o štvorcové bloky dlaždíc vysokých približne 4-5 cm, ktoré pozostávajú z “buniek¨ rôzneho tvaru (šesťuholník, štvorec, kruh a pod.), do ktorých je následne umiestnený štrk alebo sa nechajú zatrávniť.

Výhodou tohto riešenia je fakt, že takto vytvorený povrch je možné použiť aj ako príjazdovú cestu či parkovisko. Pokiaľ teda chcete štrkovú plochu či cestu, možno práve toto riešenie bude pre vás ideálne.

Sieť v kombinácií so štrkom, vhodná napríklad pre parkoviská alebo inak zaťažované plochy

Štrkový chodník potrebuje obrubník

Poslednou, ale tiež dôležitou vecou, na ktorú je treba pri zakladaní chodníka myslieť sú obrubníky. Pri tomto type chodníku sú veľmi dôležité, pretože štrk má tendenciu vytláčať sa do strán. Práve tomuto efektívne zabránia obrubníky, pričom je možné použiť napríklad sekané kamenné obrubníky či plastové skryté obrubníky, s ktorými sa veľmi dobre manipuluje pri montáži. 
Správnym použitím obrubníkov dosiahneme vyššej odolnosti a pevnosti chodníka a určite s tým vylepšíme aj jeho vzhľad. Zabránime totiž prílišnému vynášaniu kameňa do trávy a chodník bude mať pravidelnejší tvar s jasnou a rovnou hranou.


Sekané obrubníky z prírodného kameňa

Aký kameň vybrať na štrkový chodník do záhrady?

Výber vhodného typu kameňa na vrchnú pochodziu, ale aj pohľadovú vrstvu je predovšetkým o vašom vkuse. Štrk má vďaka svojmu tvaru o niečo lepšie vlastnosti a ako vrchná vrstva bude pevnejší, ale samozrejme môžeme použiť aj okrúhliaky.  Veľmi obľúbeným typom je napríklad mramor, dolomit, atlas či rôzne druhy vápencov - pričom všetky tieto druhy kameňov sú dostupné v prevedeniach štrku aj okruhliakov. Záleží teda iba na vás, ktorý typ kameňa bude ten pravý a najlepšie zapadne do vašej záhrady.


Najobľúbenejšie štrky letnej sezóny: