Gabióny: čo všetko by ste mali o nich vedieť

Gabióny sú trendom krajinnej architektúry, na ktorých zhotovenie sa používajú drôtené koše naplnené kamenivom a skalami na vytvorenie jedinečne vyzerajúcej opornej steny. Gabión, ktorý sa používa už tisíce rokov po celom svete, si v súčasnosti získava na obľube v oblasti domovej architektúry po celom svete. Je to atraktívny a efektívny doplnok na akýkoľvek dvor.

Gabióny pre najrôznejšie použitie v záhrade

Ilustračný obrázok

Gabióny, ktoré pôsobia moderne aj rustikálne, poskytujú neobvyklý spôsob, ako vo vašej záhrade vybudovať prvky, ktorých krása bude trvať niekoľko desaťročí. Gabionová konštrukcia je metóda používaná na stavbu konštrukčných prvkov pomocou kameňa bez malty.

Termín „gabion“ pochádza z talianskeho slova gabbione, ktoré jednoducho znamená „veľká klietka“ Z gabiónov sa dajú vyrobiť hranaté klietky, gabiónové steny, stĺpy a ďalšie.

Oporné múry z gabiónov

Oporné múry z gabiónu sa používajú v občianskej výstavbe, architektúre a terénnych úpravách.

Vodné prvky na terase a na záhrade

Od malého záhradného jazierka po fontánu pri bazéne je možné pomocou gabiónov prispôsobiť nekonečné množstvo nápadov.

Súkromné oplotenie z gabiónov

Možno sa pýtate, aký je rozdiel medzi gabionovým oporným múrom a gabiónovým plotom. Najväčším rozdielom je spôsob konštrukcie. Pretože gabionové „ploty“ bývajú tenšie, veľké kovové konzoly sa zapichnú do zeme alebo v rohoch zabetónujú, aby sa zvýšila pevnosť. S gabiónovou stenou sú základy a koše naplnené skalami dostatočne široké, aby vydržali bez rohových opier. 

Dekoratívne stĺpiky

Gabiónové stĺpy sú väčšinou dekoratívne a v záhrade vytvárajú dramatický vertikálny ohniskový bod. 

Osvetlenie gabionových stien

Steny a stĺpy gabiónov vyzerajú v noci dramaticky, keď sú v noci osvetlené, ich veľké kamene vrhajú zložité vzory tieňov, ktoré nikdy nezískate z tehlových múrov

Aké typy hornín sú najlepšie pre gabióny?

Budete musieť použiť kamene alebo skaly, ktoré sú dostatočne veľké, aby ich držala oceľová gabionová konštrukcia a nevypadli cez otvory. Tvar kameňa, ktorý si vyberiete, je ďalšou dôležitou úvahou. Gabióny totiž vyžadujú „zubaté“ alebo stohovateľné horniny, ktoré sa môžu navzájom uzavierať bez veľkého pohybu, na rozdiel od hladkých, okrúhlych hornín riečneho typu, ktoré sa môžu pohybovať aj po dokončení stavby.

Nakupujte gabionové koše a kamenný materiál online

Gabióny, gabionové koše, kamenivo a príslušenstvo pre súkromných a komerčných zákazníkov. U nás nájdete gabióny a kamenivo pre vašu záhradu, váš projekt, pre upevnenie svahov, záhradný dizajn alebo gabiónové steny. Gabióny, ktoré potrebujete, nakúpite rýchlo a jednoducho v našom internetovom obchode. Máme veľký výber gabiónových košov, ktoré sú vhodné pre široké spektrum aplikácií. Na základe našich dlhoročných skúseností s výstavbou gabiónov vám kompetentne a rozsiahle poradíme s každým vašim projektom. Môžeme dodať aj vynikajúci výplňový materiál (rôznych typov) a kusy skla v rôznych farbách a rôznych veľkostiach.

Vyberajte kameň na gabióny z našej ponuky: