Vertikálna záhrada - suchý múrik z bridlice

Nasucho uložený múrik je krásnou súčasťou nielen prírodných záhrad. Zostavujeme ju z kameňov kladených na seba bez použitia malty či iného spojivového materiálu.

Suchý múrik z kameňa Bridlica

Najlepším materiálom pre stavbu je prirodzene plochá bridlica. Takéto suché múriky sú veľmi dekoratívne, môžu ohraničovať napríklad vyvýšený záhon, prípadne môžu stáť v záhrade samostatne.  Vďaka spôsobu, akým sú múriky postavené, nemôžu byť príliš vysoké, optimálna výška je do jedného metra.

Plná krása suchého múrika vynikne až s priesadami. Kamenné múriky sú v podstate vertikálne skalky a vykladané kvetmi pestrých skalničiek, ktoré poskytujú naozaj nádherné divadlo. Suchý múrik možno najľahšie osadiť už pri stavbe, potom musí byť rovnako ako zásoba kameňov pripravený aj rastlinný materiál.

Aj bežný kamenný múrik možno oživiť rastlinami

Môžu mať najrôznejšie prevedenia a význam majú najmä v prípade svahovitého pozemku ( možno použiť suché múriky, ktorých kamene sú ukotvené priamo vo svahu). Kamenný múrik umožňuje vysádzanie len na svojom vrchole, ale vo väčšine prípadov vyzerá lepšie, ak je múrik vysadený vegetáciou. Zjemní to jeho kontúry a celková stavba následne lepšie zapadne do okolitého prostredia.

Vyberajte kamene do vertikálnej záhrady

Kamene pre najrôznejšie použitie v záhrade do skalky, ako dekoračné plochy a múriky či samostatné solitéry od Kameň Slovakia: