Pevná podlaha - jedine kamenná dlažba

Prírodný kameň je pre svoju pevnosť, odolnosť, trvanlivosť a v neposlednom rade aj krásu využívaný od pradávna ako materiál pre stavbu domov a realizáciu funkčných prvkov v záhradách. Prírodný kameň patrí medzi ideálne nášľapné plochy ako v interiéri, tak aj v exteriéri.

Vyzerá efektne ako rezaný na presné rozmery, tak aj štiepaný kameň. Pri výbere sú základnými kritériami tvrdosť, oteruvzdornosť a farba. Medzi najčastejšie používané typy patria žula, andezit, kvarcit alebo mramor. Pri pokládke je možné kombinovať kameň s ďalšími materiálmi, vždy je potrebné dbať na podobné vlastnosti rôznych materiálov a ich správanie v odlišných klimatických podmienkach.

Kamenná dlažba vonku i vo vnútri

V exteriéri je kamenná dlažba vhodná na úpravu záhrad, tak aj dvorov a vnútorných areálov budov a podobne, pretože pri minimálnej starostlivosti odoláva väčšinou aj prudkým zmenám podmienok (ak je správne naimpregnovaná). Na pochôdzne, pojazdové alebo inak výrazne namáhané plochy je doporučované použitie kameňa o vysokom stupni tvrdosti, avšak s prihliadnutím na záťaž konkrétnej plochy, na chodník nie je potrebné tak tvrdý kameň ako na príjazdovú cestu a podobne. 

Na druhej strane, v interiéri nie je záťaž dlažby taká, možno tu preto využiť aj mäkší kameň. Súčasne je možné vyberať typ kameňa aj s ohľadom na estetické vlastnosti - teda prirodzenú farbu, textúru, povrchové opracovanie a podobne. Podľa vkusu a štýlu interiéru je teda možné použiť nielen žulu, ale aj pieskovec či mramor.

Pevná podlaha - jedine kamenná dlažba