Murované ploty z prírodného kameňa

Murované ploty

Kameň je jedným z najstarších stavebných materiálov a v histórii bol používaný hlavne na stavbu domov, hradov a hlavne plotov a opevnenia. Kameň nemusí byť Vašou prvou voľbou pri projekte vášho nového oplotenia. Kamenný plot však v sebe skrýva svoje výhody aj nevýhody oproti plotu z dreva alebo tehál.

Materiály na kamenné ploty

Kamenná hradba:

Ploty z prírodného kameňa sú považované za pomyselnú špičku, ale ich vrchnolnosť spočíva tiež okrem prekrásneho vzhľadu aj v náročnosti výroby a stavebných nákladoch. Rozumne zostaviť kamene k sebe, to už nie je práca pre bežnú stavebnú firmu, ale pre profesionálov. Narazíte tiež na problém s nedostatkom stavebného materiálu. Na jednej strane sú kamenné ploty neuveriteľne odolné a nevyžadujú žiadnu údržbu, na druhej potom stojí prácnosť ich výroby a časová náročnosť. Keď sa ale podarí, máte postarané - poriadne kamenné ploty vydržia desiatky rokov, napriek nepriaznivým poveternostným podmienkam.

Estetika (výhoda)

Postaviť kamenný plot je umenie a odborníci, ktorí stavajú tieto ploty starostlivo skladajú tieto kamene k sebe tak, že múr z nich postavený bude pevný a nebude sa rúcať. Tvar a hmotnosť kameňa určuje kam bude umiestnený. Stavitelia svoj ​​materiál na stavbu kamenných múrov hľadajú predovšetkým v blizkosti riek, horských oblastiach a podobných miestach. Vzhľadom k tomu, že kamene sa objavujú v mnohých farbách a tvaroch môžu tak ich stavitelia ich kombináciou docieliť dokonalého estetického splynutie s okolitou krajinou.

Udržba (výhoda)

Kamenné ploty sú neuveriteľne odolné a nevyžadujú žiadnu údržbu. Kamenný plot nebude slabnúť a neohrozia ho ani žiadne poveternostné podmienky. Niektoré kamenné ploty vydržali aj celé stáročia.

Čas (nevýhoda)

Postaviť kamenný plot je veľmi časovo náročné a pracné. Tí ktorí stavajú kamenné ploty musia stráviť veľa času hľadaním správnych kameňov a ich umiestňovaním do správnych miest.

Stavitelia (nevýhoda)

Firmy alebo jednotlivci, ktorí sa stavbou kameného plota zaoberajú nie sú lacnou záležitosťou, pretože stavba takéhoto plota je náročnou a zdĺhavou prácou.