Terasová dlažba z kameňa

Terasová dlažba z kameňa

Kamenné dlažby majú jednu zásadnú prednosť: plocha sa skladá z malých prvkov, a tak je vlastne už vopred rozdelená. Nebude teda pod vplyvom spodných aj vrchných tlakov a pohybov, ktorými reaguje na zaťaženie a prírodné vplyvy, praskať a znehodnocovať sa. Kamenné dlažby sú však drahšie a ku kvalitnej pokládke potrebujeme dlhší čas.

Terasová dlažba je vhodné riešenie  na vydláždenie záhradných terás, schodov okolo domu záhradných chodníkov, , dvorov, či okolia bazénov.

Realizácie - Terasová dlažba z kameňa

Prírodný formátovaný kameň určený ako terasová dlažba, dlažba okolo bazénu, príjazdové cesty, či rôzne druhy záhradných chodníkov.

Nepravidelný štiepaný prírodný kameň Vápnec. Kamenná dlažba vhodná do interiéru, kameň na terasu.

Z akých kameňov vyberať

Pre bežné chodníky a dlažby z kociek máme na výber hlavne:

  • žulu,
  • kremeň,
  • mramor,
  • andezit,
  • čadič,
  • prípadne aj opuku alebo pieskovec.

Žula je pevná, tvrdá, Neštiepe sa ani nedrobí. Z tmavších odtieňov kameňa majú podobné kvality ešte andezit a čadič. Na historické dlažby použijeme aj opuku, ale zle sa udržuje. Stĺpový čadič dokáže vytvoriť celistvé Päťboké stĺpiky o priemere 20-30 cm s hladkými rovnými hranami až do dĺžky 2,5 metra. Na iné ako stĺpikové využitie (napríklad dlažobné kocky) sa však čadič zle kosí. Je veľmi odolný voči poveternostným vplyvom, ale keď sa pošliape, za vlhka kĺže.

Pieskovec nešmýka, zato sa zle udržiava: zostávajú na ňom stopy a v nerovnostiach sa chytá mach. Na dláždenie možno využiť leštené pieskovcové dosky, len si skontrolujeme nasiakavosť. Sú dekoratívne, ale o niečo mäkšie a krehkejšie, takže ich ukladáme na dokonale pripravený podklad.

Tvrdosť a pevnosť predurčujú kremeň k využitiu na dlažby a uplatnenia sa aj ako okrasný prvok. Extrémne tvrdý pieskovec s kremičitým tmelom je kremenec (kvarcit). Vďaka mimoriadnej odolnosti proti mechanickému poškodeniu sa uplatní predovšetkým na vonkajšie dlažby a schodisko.

Obľúbeným dekoračným materiálom je mramor: Má krásnu prírodnú kresbu, možno ho výborne leštiť, neznesie veľkú záťaž, ale má veľmi nízku nasiakavosť. Môžeme použiť brúsené alebo leštené dosky alebo rezanú dlažobnú mozaiku (drobné kocky). Pre obklady stien možno lícnu stranu ponechať hrubú a vzbudiť tak dojem kamenného muriva.

Pekné obklady a dlažby v rôzne tmavých odtieňoch a s odleskami sľudy ponúka bridlica. Je pomerne tvrdá, ale krehká - štiepa sa po vrstvách. Ako záťažový materiál však neobstojí.