Použitie kamennej dlažby v záhrade

V záhrade sa bez spevnených plôch takmer nezaobídeme. Vonkajšia dlžba nájde svoje hlavné využitie na terase, pod pergolou, okolo bazéna, alebo na mieste kde chceme odpočívať.

Ilustračný obrázok

Na aký účel sa dlažba v záhrade používa

Kamenná dlažba sa v záhrade používa k rôznym účelom. Spevnené plochy predstavujú ideálny povrch pre záhradnú terasu na položenie záhradného nábytku. Všetko bude stáť na rovnej ploche a nohy nábytku sa na nám nebudú boriť do trávnika.

S kamennou dlažbou sa môžeme navyše dobre vyhrať a vytvárať krásne vzory, či mozaiky. Vonkajšia dlažba z kameňa môže byť použitá na plochu pochôdznych cestičiek. Veľkou výhodou kamennej dlažby je, že sa dobre čistí a je takmer bezúdržbová (po správnej impregnácií). V ponuke sú rôzne druhy kameňa, rôznych tvarov a veľkostí. Z ponuky si vyberie každý.

Typy vonkajšej dlažbyPri výbere dlažby na použitie v záhrade sa riadime vlastným vkusom a štýlom miesta, kde bude dlažba použitá. Vo vidieckych záhrad sa častejšie používa neformátovaná dlažba  prirodzených tvarov a farieb Pre mestské a moderné záhrady môžeme staviť na čisté línie a jednoduchosť. V súčasnej dobe je veľmi moderná veľkoformátová pravidelná dlažba a sivé odtiene.

Výhody vonkajšej dlažby z kameňaKameň je krásny, autentický a jeho sfarbeniu a kresbám sa nevyrovná ani tá najlepšia napodobenina. Najčastejšie sa pracuje s pieskovcom, vápencom, bridlicou, porfýrom, travertínom a andezitom. Povrchová úprava môže byť rôznorodá. Vo vidieckych záhradách sa najčastejšie stretneme s pieskovcom. Pieskovec je mäkký a spevnené plochy či cesty s ním môžeme ľahko tvoriť sami. V ponuke môžeme nájsť aj brúsený či leštený povrch kameňov. Hladká úprava sa lepšie hodí tam, kde plánujeme umiestniť záhradný nábytok. Na hladkej ploche je všetko stabilnejšie.

Kamene pre najrôznejšie použitie v záhrade ako vonkajsiu kamennú dlažbu,  dekoračné plochy a chodníky či samostatné solitéry od Kameň Slovakia: