Mrazuvzdorná dlažba z kameňa

Mrazuvzdorná dlažba na terasy,  alebo do záhrady, napríklad ako chodníčky, je praktická. Ako ale vybrať tú správnu? Tou správnou nemyslíme jej farebnosť, formát či dekor, ale kvalitu. Vonkajšia dlažba je totiž po celý rok vystavená nepriazni počasia, preto musí odolávať vode, slnku i mrazu. Do exteriéru je v našich podmienkach vhodná výhradne mrazuvzdorná dlažba a na úsekoch so zvýšeným rizikom pošmyknutia by sme mali použiť kameň s protišmykovou úpravou.

Kamenná dlažba je investícia na dlhé roky. Je to niečo, čo jednoducho veľa rokov plní svoju funkciu, niečo čo vydrží. Práve pre jej dlhodobé a zároveň každodenné používanie je potrebné na začiatku dobre zvážiť požiadavky, ktoré na ňu budú v priebehu rokov kladené.

Realizácie - dlažby z kameňa okolo domu a do záhrady

Mrazuvzdorná dlažba a obklad. Kameň je vhodný na vonkajšie obklady, interiérové obklady, kamenné ploty, kameň na sokel, kameň na krb, fasádne obklady, vhodný tiež na chodníky, príjazdové cesty, kamenné terasy, kameň do altánku, kamenné dlažby do záhrad.

Nepravidelná mrazuvzdorná dlažba z prírodného kameňa kvarcit. Kameň je tiež vhodný na vonkajšie obklady, interiérové obklady, kamenné ploty, kameň na sokel, kameň na krb, vhodný na fasádne obklady.

Nepravidelný štiepaný prírodný kameň kvarcit. Mrazuvzdorná dlažba vhodná na chodníky, príjazdové cesty, kamenné terasy, kameň do altánku, kamenné dlažby do záhrady.

Nepravidelný štiepaný prírodný kameň andezit mrazuvzdorná dlažba. Dlažba je vhodná na chodníky, príjazdové cesty, kamenné terasy, kameň do altánku, kamenné dlažby do záhrady.

Kamenná dlažba okolo domu - vonkajšia dlažba

Nepriaznivým podmienkam bude ľahko vzdorovať prírodný kameň, pretože ten je na drsné vonkajšie podmienky zvyknutý. Dláždiť môžeme nepravidelnými prírodným kameňom, alebo opracovanými kameňmi zo staršej stavby či si kúpiť opracovanú kamennú dlažbu. Z tohto hľadiska sú na pokládku najnáročnejšie prírodné kamene, pretože majú nepravidelný tvar, a preto sa zložitejšie skladajú k sebe. Výsledok je ale na pohľad príjemný, dlažba pôsobí veľmi prirodzene a Chalupársky - zvlášť keď skombinujeme rôzne druhy kameňa.

Ak ale nemáme zásobu vhodných kameňov napríklad z rozobraných múrikov, nie je jednoduché dať potrebné množstvo vhodných plochých kameňov dohromady vlastnými silami, napríklad zberom v okolí. Tak sa môžeme pustiť skôr len do vydláždenia menších plôch.

Na vydláždenie sa dá použiť aj starší opracovaný kameň, napríklad z rozobranej stavby. Zvlášť u starých chalúp vyzerá taká dlažba pekne. Ale nie každý stavebný kameň sa dá takto použiť. Na úpravu väčšie plochy si radšej objednáme opracovanú kamennú dlažbu. Tá má väčšinou drsný povrch, takže pošmyknutia nehrozia.