Gabionové koše - praktický pomocníci aj estetický doplnok do každej záhrady

Gabionové koše sú unikátnym prvkom, ktorý v sebe spája funkčnosť a estetiku. Ich využitie sa v záhradníctve stalo veľmi populárnym, práve vďaka ich všestrannosti a prispôsobivosti. Či už ide o oporu svahu, predelenie priestoru, vytvorenie múrika alebo plotu, gabionové koše poskytujú elegantné a praktické riešenia pre každú záhradu.

gabionové koše naplnené prírodným kameňom

Opory svahov a stabilizácia

Jedným z najbežnejších využití gabionových košov je opora svahov. Ich robustná konštrukcia z kovových mriežok naplnených kameňmi umožňuje efektívne zadržiavať pôdu a zabrániť jej erózii. Tento spôsob je nielen funkčný, ale aj esteticky príťažlivý, keďže si môžete vybrať kamennú náplň, ktorá bude ladiť s okolitým prostredím.

Predelenie priestoru a vytvorenie múrika alebo plotu

Gabionové koše sú tiež vynikajúcim spôsobom, ako vizuálne oddeliť rôzne časti záhrady alebo vytvoriť elegantné múriky alebo ploty. Vďaka možnosti vyplniť ich rôznymi typmi kameňa sa otvára priestor pre kombinácie s rôznymi typmi zelene i skaliek. Podľa potreby je možné zvoliť rôznu hrúbku gabionov – tenšie gabionové koše slúžiace ako plôtik alebo hrubšie, ktoré sú zároveň vhodné ako opora.

Estetické využitie

Gabionové koše nie sú len praktické, ale aj štýlové. Môžu sa stať základom pre rôzne estetické prvky vo vašej záhrade. Napríklad, môžete ich využiť na vytvorenie záhradného nábytku, ako sú sedacie lavice alebo stolíky, čo dodá vašej záhrade moderný a prirodzený vzhľad. Ďalej môžete vytvoriť aj kvetinové záhony, kde môžu byť priamo do gabionových košov vložené kvetináče. Takisto existujú aj ozdobné gabionové koše v rôznych tvaroch a prevedeniach. 

gabionove kose - slimak
gabionové koše - váza

Pestrá ponuka náplní

Na trhu je k dispozícii široká ponuka rôznych typov a veľkostí kameňov, ktoré môžete použiť na naplnenie gabionových košov. Gabionové výplne sú zložené z kameňov rôznych frakcií - pri vyplnení gabionu tak vytvárajú konzistentnú štruktúru a pekný jednoliaty vzhľad. V našej ponuke nájdete gabionové výplne rôznych farieb a druhov kameňa.

V závere sa dá povedať, že gabionové koše sú vynikajúcim pomocníkom a estetickým doplnkom pre každú záhradu. S ich pomocou môžete vytvoriť unikátne a funkčné prvky, ktoré dodajú vašej záhrade osobitý šarm a štýl. Buďte kreatívni a využite potenciál gabionových košov na plno!