Kamenné ploty netradičné riešenie

Gabiónové ploty sú síce trochu neštandardným riešením, pretože v skutočnosti je tento typ oplotenia medzi zákazníkmi veľmi obľúbený. Gabiónové ploty sa využívajú veľmi často na stavbách, kde účinne zabraňujú zosuvu pôdy. Však majú aj celý rad ďalších výhod.

Gabiónové ploty fungujú skvele ako oplotenie rodinných domov. Sú originálne a pôsobia moderným dojmom. Tento typ oplotenia má navyše aj skvelé funkčné vlastnosti. Gabióny majú pevnú konštrukciu, vďaka čomu dokonale izolujú vonkajší hluk. Medzi ďalšie výhody gabionového oplotenia patrí dlhá životnosť a odolávanie proti nepriaznivým poveternostným podmienkam.

Terasy z gabiónov

Gabiónové konštrukcie použité pre rekonštrukciu alebo stavbu terás, dodajú terasám netradičný originálny charakter a vďaka svojmu prírodnému vzhľadu nenarušia okolitú krajinu. Gabiónové koše možno využiť aj pre úpravu terénov, záhradiek, alebo k vytvoreniu nepriehľadnej steny či gabionového oplotenia napríklad pre oddelenie bazénu. Zaujímavým riešením sú tiež v podobe lemovania chodníkov či zatrávnených plôch.

Pri využití gabiónov sa medze nekladú, okrem oporných múrikov a plotov je možné takto vytvoriť lavičky, stĺpy, svahové stupne alebo malé rampy. Ale aj samostatne stojace gabióny môžu byť krásnou ozdobou záhrady. Pri ich výstavbe je skvelé, že nie ste limitovaní ich tvarom ani veľkosťou. Ak by ste ich chceli ešte viac oživiť, môžete na ich stavbu použiť rôzne farebné odtiene kameňa. Skvele vyzerá tiež kombinácia s živými kvetmi či popínavými rastlinami.

 

Hoci sa zdá, že gabionové ploty a oplotenia sú čisto vonkajšou záležitosťou, opak môže byť pravdou. Gabiony sa dajú použiť aj ako zaujímavý interiérový prvok. Dajú sa s nimi rozdeliť miestnosti alebo vytvoriť okrasné stĺpy. Pri tomto využití však majte na pamäti, že gabióny sú predsa len výraznejšie. Hodia sa preto skôr do väčších priestorov - na chodby alebo vstupné haly.