Aký kameň sa hodí na vonkajšiu dlažbu

Vonkajšia dlažba musí spĺňať určité kritériá. Musí byť odolná, protišmyková a mrazuvzdorná. Okrem toho tiež chceme, aby pekne vyzerala. A množstvo ľudí k tomu dnes pridá ešte požiadavku, aby bola prírodného pôvodu.

Dlažba na terasu z kameňa

Ilustračný obrázok

Všetky vyššie uvedené podmienky spĺňa prírodný kameň. Teda aspoň niektoré jeho druhy. Po ktorom druhu kameňa teda siahnuť? Uveďme si tie najvyužívanejšie:

Žula:

Je extrémne tvrdá a hodí sa na dlažby v interiéroch aj exteriéroch. Môže sa použiť aj na schody, terasy a iné zaťažované plochy. Nevýhodou je hladký povrch, zdrsňuje sa opaľovaním.

Bridlica:

Tento odolný kameň sfarbený do čierna sa používa najmä na cesty, chodníčky a terasy, obkladajú sa ním aj bazény.

Pieskovec:

Zaujme béžovú až žltou farbou, hodí sa ako dlažba na terasu, obloženie fasády či krbu. Je mäkký, neznesie veľkú záťaž.

Kremenec:

Charakterizuje ho zrnitý vzhľad a odtiene svetlo šedej až svetlohnedej farby. Ide o veľmi odolný kameň, ktorý sa uplatňuje najmä v exteriéri.

Vápenec:

Máva béžovú až zlatistú farbu, vyniká na terasách aj záhradných cestičkách.

Travertín:

Vyznačuje sa zaujímavou kresbou a farebnou rôznorodosťou. Vďaka tomu, že sa ľahko čistí, presadil sa nielen v exteriéri, ale aj v kúpeľniach a kuchyniach.

Pri prírodnom kameni sa musí počítať s tým, že nikdy nebude farebne rovnorodý ako keramická alebo betónová dlažba. Všetky kusy ani nemusia byť rovnako veľké, môžu mať nepravidelný tvar. Pred položením dlažby si preto vybaľte niekoľko balení a kamene najprv prezrite. Chce to trochu premýšľania a postup ako pri skladaní mozaiky. Odmenou vám bude trvanlivá a originálne vyzerajúca vonkajšia dlažba s nezameniteľnou štruktúrou.Príďte si do našich predajní vybrať prírodnú vonkajšiu dlažbu 
z rôznych druhov prírodného kameňa.