Najkrajšie pevné aj sypané chodníky a cestičky z kameňa pre každú záhradu

Záhradné cesty, cestičky a chodníky prepájajú jednotlivé časti záhrady aj záhradu s domom. Ich vzhľad je pre celkový vizuál záhrady veľmi dôležitý. Záleží na ich umiestnení, tvare a použitom materiáli. Aký vybrať?

Kamenná cestička v záhrade - šľapáky
Ilustračný obrázok

Dlažba z kameňa a sypané chodníčky

Dlažba aj sypaný kameň majú svoje výhody. Každý sa hodí pre iný účel, podľa potreby je možná aj ich kombinácia. Mali by však vždy ladiť so štýlom záhrady aj domu. Najlepšie je vybrať čo najmenej vhodných druhov materiálov, aby výsledok nepôsobil nejednotne.

Spevnený povrch či sypaný štrk?

Podľa pevnosti povrchu môžeme cesty a plochy rozdeliť do troch kategórií:

  • Úplne spevnené cesty pozostávajú z celistvej kamennej na spevnenom povrchu. Pevný podklad sa hodí aj pre vonkajšie plochy určené k odpočinku. Niekedy ide o stavebne náročnejšiu požiadavku, pretože je potrebné zabezpečiť dlhú životnosť plochy a jej bezúdržbovosť.
  • Čiastočne spevnené sa tvoria z jednotlivých nášľapných kameňov, kedy škáry medzi nimi vypĺňa hrubý štrk, okruhliaky, drte a iné kamene. Čiastočne spevnené plochy sa hodia do záhrady v minimalistickom alebo japonskom štýle, veľmi obľúbené sú kamienkové plochy, do ktorých sú zakomponujú veľké kamene či zaujímavé solitérne rastliny.
  • Nespevnené cestičky tvorí piesok, kamenný štrk, kamenný mulč, drobné kamienky a podobne. Nespevnené plochy sú vhodné do väčších záhrad. Ale tiež pri nich je nutné pripraviť pred položením povrchového materiálu podklad s dostatočnou drenážnou vrstvou.

Každý povrch sa hodí na iné použitie a každý má svoje výhody.

Inšpirácie pre prírodné záhrady

Dojem zo záhrady vo voľnom štýle, v ktorej nie sú zdôraznené ostré prechody medzi výsadbou a inými plochami, podporí štýl chodníka: vydláždiť ho kamenmi tak, aby medzi nimi rástla tráva, alebo odolné trvalky.

Kamenné cesty okolo domu

Kamenné cesty okolo domu

Obľúbené kamenné materiály na tvorbu záhradných chodníkov ako sú dlažby, šľapáky aj sypaný štrk, či okrúhliaky z rôzneho druhu kameňa od Kameň Slovakia: