Obklady a dlažby z prírodného kameňa - nie sú len exteriérovou záležitosťou

Mnohí si myslia, že obklady a dlažby z prírodného kameňa nájdu svoje využitie iba v exteriéroch našich domov ako dlažba na terasu či obklad fasády. Vyplýva to z mylnej predstavy, že kameň môže byť iba “hrubý¨ materiál, ktorý sa do interiéru nehodí. To dnes ale dávno neplatí a pri správne zvolenom materiály a opracovaní sa prírodný kameň skvele hodí aj do interiéru - dlažba na chodbu, dlažba do kuchyne, obklad či dlažba do kúpeľne alebo kamkoľvek inam, fantázii sa medze nekladú.

Obklad do interiéru - travertín v kuchyni, ilustračný obrázok

Obklady a dlažby do interiéru z opracovaného kameňa

Pokiaľ sa rozhodnete zvoliť si práve prírodný kameň na obklady a dlažby do interiéru, je treba dodržať niekoľko základných pravidiel, ktoré vám zjednodušia starostlivosť o kameň, jeho údržbu a vďaka ktorým bude aj po rokoch vyzerať stále ako nový. 

Základom je vybrať správny druh kameňa. Zvolený typ kameňa by mal patriť medzi tvrdšie druhy, ako napríklad mramor, travertín, žula, bridlica či niektoré druhy gneisov. Medzi najvhodnejšie naopak nebude patriť napríklad neopracovaný pieskovec, ktorý sa môže mierne drobiť - čo v prípade exteriérovej dlažby nie je problém, ale v interiéroch vám bude spôsobovať neporiadok. 

Dôležité je tiež vybrať správny formát kameňa a jeho opracovanie. Najvhodnejšou voľbou na obklady a dlažby do interiéru je formátovaný kameň. Jedná sa o kamenné obklady a dlažby, ktoré sú rezané na rovnaké tvary a rozmery (najčastejšie formáty sú napríklad 60x30 cm či rôzne mozaiky), ktoré sa jednak jednoduchšie ukladajú a vy tak ušetríte čas a peniaze na práci, a tiež v interiéri vyzerajú najlepšie.

Hľadajte vhodnú povrchovú úpravu

Formátovaný kameň je často kombinovaný s povrchovou úpravou, ktorá zvyšuje jeho odolnosť a predlžuje životnosť obkladu alebo dlažby. Pri výbere kameňa sa teda vyplatí zvážiť druhy, ktoré boli upravené napríklad brúsením, leštením, kefovaním alebo antikovaním. Tieto úpravy nielenže dodávajú kameňu estetický charakter, ale aj zlepšujú jeho vlastnosti, ako je odolnosť voči vode a špinavým škvrnám, čím sa zabezpečuje, že váš interiér bude aj po dlhom čase stále výnimočným miestom.

Travertínové mozaiky ideálne ako obklad alebo dlažba do interiéru:

Celkovo platí, že investícia do prírodného kameňa pre obklady a dlažby do interiéru je nielen estetickým rozhodnutím, ale aj investíciou do trvanlivosti a odolnosti vašich povrchov. Dodržiavanie týchto základných pravidiel pri výbere a údržbe prírodného kameňa vám umožní vychutnať si jeho krásu a jedinečnosť v interiéri ešte mnoho rokov.

Impregnácia kameňa ako prevencia

Je potrebné si uvedomiť, že každý typ prírodného kameňa je do určitej miery prirodzene pórovitý. Preto je nevyhnutné venovať osobitnú pozornosť jeho ochrane, ideálne ihneď po dokončení pokládky alebo nalepení obkladu či dlažby. Toto opatrenie je obzvlášť kľúčové, ak sa rozhodnete, že prírodný kameň bude tvoriť povrchy v exponovaných častiach vášho domova, napríklad ako dlažba do chodby alebo dlažba do kuchyne. Tieto miesta sú náchylnejšie na znečistenie mastnými látkami alebo inými ťažko odstrániteľnými nečistotami.


Na ochranu prírodného kameňa sa odporúča použitie impregnácie, ktorá je špeciálne určená na tento účel. Táto impregnácia vytvára ochrannú vrstvu, ktorá bráni nečistotám vniknúť hlboko do štruktúry kameňa. Tým pádom máte možnosť jednoducho a efektívne odstrániť prípadné škvrny či nečistoty bez toho, aby ste zanechali trvalé stopy na povrchu kamenných dlažieb alebo obkladov. Vďaka impregnácii zabezpečíte, že váš prírodný kameň zostane v dokonalom stave aj pri veľkej záťaži.


Venujte preto zvýšenú pozornosť ochrane prírodného kameňa vo vašom interiéri, a to práve prostredníctvom vhodnej impregnácie. Týmto spôsobom budete mať nielen krásne a elegantné povrchy, ale tiež budete mať istotu, že ich môžete ľahko udržiavať a chrániť pred nepriaznivými účinkami. Vaša dlažba a obklad z prírodného kameňa budú tak vždy vyzerať ako nové, čisté a pripravené na to, aby vás sprevádzali mnoho rokov.


Impregnácie vhodné pre ošetrenie obkladov a dlažieb z prírodného kameňa: