Ako obložiť stenu kameňom Rock Face v 7 jednoduchých krokoch

V každej modernej domácnosti by nemala chýbať kamenná stena, ktorá dodá miestnosti luxusný, trendy „look“. Obloženie pohľadových stien prírodným kameňom Rock Face je veľmi obľúbeným dekoračným prvkom, pretože krásne oživí každý priestor. 

Kamenný obklad terasy

Kamenný obklad terasy

Kameň Rock Face je zároveň aj prirodzený materiál šetrný k životnému prostrediu, vyzerá moderne a luxusne zároveň. Navyše je to materiál s dlhou životnosťou. Nepravidelné tvary tohto kameňa tvoria jedinečnú kombináciu s drevom a dodávajú priestoru útulné teplo domova.

Hrúbka jednotlivých kameňov pri obložení stien je okolo3 až 7 cm. Vďaka tejto pomerne veľkej hrúbke kameňov pôsobí stena, ktorá je obložená kamenným obkladom Rock Face, ako by bola postavená z veľkých kusov kameňa.

Zadná strana obkladových kameňov Rock Face je zarezaná do roviny, vďaka čomu je manipulácia a aplikácia kameňa na stenu jednoduchšia, a je aj ušetrená celková hmotnosť obkladu. Pri lepení tohto obkladového kameňa je tiež nižšia spotreba lepidla - keďže je zadná strana zarezaná do roviny, nie je potrebné kompenzovať rozdiely v hrúbke kameňa väčšou vrstvou lepidla.

Kamenná fasáda domu

Kamenná fasáda domu

Postup:

Pri lepení obkladu Rock Face na stenu je dôležité dodržanie týchto 7 krokov:

1. Prvým krokom je očistenie podkladu steny, na ktorú budeme kamenný obklad Rock Face lepiť. Tiež je dôležité aby stena bola pri lepení obkladu suchá. 

2. V interiéri si stenu dôkladne napenetrujeme.

3. Následne na ňu umiestnime oceľovú sieťku, ktorá udrží ťažšiu váhu kameňa. 

4. Vo štvrtom kroku na oceľovú sieťku nanesieme dostatočné množstvo klebru, ktorý vytvorí základnú vrstvu pre kamenný obklad.

5. Pridáme hmoždinky o rozmere 10 až 12 mm a na takto pripravenú plochu môžeme lepiť kameň Rock Face.

6. Šiestym krokom ku bývaniu snov je samotné lepenie kameňa na stenu. Na lepenie odporúčame použiť lepidlo WHITE FLEX - C2T určené na kameň, ktoré aplikujeme priamo na zadnú, pílenú časť kameňa a Rock Face pritlačíme na stenu. Obklad postupne vyskladáme na požadovanú plochu a pomedzi jednotlivé kusy kameňa vložíme kliny, aby boli špáry medzi kameňmi rovnomerné. 

7. V poslednom kroku kameň pre dlhšiu životnosť naimpregnujeme. 

Postup pri obkladaní fasády domu, sokla či múrika sa v zásade nelíši, jedine v druhom kroku namiesto penetrácie steny na suchú a čistú plochu umiestnime najskôr styrodur a až potom pokračujeme s oceľovou sieťkou. 

Pred samotným obložením steny tiež odporúčame rozhodnúť sa či chcete celistvú kamennú stenu alebo chcete obklad steny so špárami. Ak ste sa rozhodli pre špáry je vhodné použiť hrubozrnnú špárovku a robiť rovnaké medzery medzi jednotlivými kusmi Rock Face, aby bol výsledný efekt esteticky príjemný. Tiež je dôležité použiť lepidlo rovnakej farby ako je kameň Rock Face, aby sa predišlo možnému neželanému zafarbeniu kameňa. Obkladový kameň Rock Face taktiež nemôže byť pri inštalácii na stenu mokrý alebo vlhký, v tom prípade by lepidlo dobre nechytilo a kameň by mohol ľahko padnúť zo steny. 

Celý proces obkladania stien je vhodné vykonávať pri dobrých poveternostných podmienkach, pričom neodporúčame lepiť kameň v prípade dažďa. Ideálna teplota na inštaláciu obkladu na stenu je od 5 do 25 stupňov Celzia. 

Prírodný kameň Rock Face, môžeme nalepiť kamkoľvek do exteriéru a interiéru aj napríklad do kúpeľne či kuchyne kde je vyššia vlhkosť ovzdušia. Jedná sa totiž o prírodný materiál, ktorý je po impregácii odolný voči vlhkosti aj usádzaniu nečistôt.