Štrková záhrada

Štrkové záhrady si získavajú stále viac na popularite aj u nás. Niekto im dáva prednosť, pretože sa videl v japonských záhradách, iný pretože má suchý pozemok a nechce sa mu každú chvíľu polievať, ďalší nerád kosí trávu a niekomu sa jednoducho páči. Zdanlivo neprívetivý materiál totiž dokáže vniesť do záhrady zaujímavé momenty, nad ktorými stojí za to sa zamyslieť. Štrková záhrada vyzerá dobre a vyžaduje minimum starostlivosti.

Štrková záhrada

Štrk do záhrady ako náhrada trávnika

Štrk do záhrady ako prekvapivo univerzálny materiál, ktorý vytvára zaujímavé štruktúry a môže sa stať praktickou a esteticky uspokojivou náhradou za trávnik. Je relatívne lacný, ľahko sa pokladá a je ideálny pre plochy zložitého tvaru. Vyzerá zaujímavo, je vhodný do takmer všetkých typov štýlových záhrad a môžeme ho bez problémov kombinovať s inými povrchovými materiálmi, ako je dlažba alebo tehly.

Štrk dokáže rozdeliť veľkú rozlohu pevných povrchov, ktoré by inak mohli pôsobiť jednotvárne. Harmonicky spája zelené vysadené a voľné plochy. Tvorí štruktúrovaný doplnok k vysadeným kvetom. Tiež z neho môžeme vytvárať atraktívne vzory, a to aj tie pomerne zložité experimentálne geometrické obrazce, aj vinúce sa cestičky v záhrade.

Farby a štruktúra štrku

Farba štrku sa mení od šedej či medovo hnedej cez ružovú a červenú až po bielu. Aj veľkosť sa môže líšiť. Štrk do záhrady sa predáva triedený podľa veľkosti od veľmi jemných úlomkov k pomerne veľkým okolo 2 aj viac cm. Väčšine potrieb na záhrade vyhovuje štrk v rozmedzí 6 - 10 mm.