Stena z kameňa

Blízkosť prírody je nám príjemná. Snažíme sa jej byť čo najviac nablízku, a preto sa obklopujeme materiálmi, ktoré nám dala. V interiéri to býva najčastejšie drevo, ale postupne sa sem stále častejšie vkráda kameň.

V južných krajinách, kde sú naozaj horúce letá, sa kameň v interiéri používa celkom bežne, a to z prozaického dôvodu - chladí. A práve to je dôvod, prečo si v našej krajine získava obľubu až v posledných rokoch. Naučili sme sa ho zatepľovať alebo jeho chladný vzhľad využiť.

Mnohonásobné využitie kameňa

Kamenná dlažba pri použití v interiéry; môžme pod ňu inštalovať podlahové kúrenie, takže sa chladu nemusíme obávať. Kameň aplikovaný na stene ako kamenný obklad; môže pôsobiť studeno, ale to len za predpokladu, že zvolíme studený odtieň. Všeobecne sa odporúča neobkládať ním celú miestnosť, ale len niektorú zo stien, ideálne pohľadovú. Veľmi pekne pôsobí aj opakovanie materiálu v inej miestnosti. Vedľa steny v obývacej izbe môžeme kameňom obložiť treba aj jednu zo stien v kúpeľni.

Z kameňa si môžete zaobstarať aj časť nábytku, môže to byť pracovná doska v kuchyni alebo doska jedálenského či konferenčného stolíka. Ponúkané sú aj kamenné okenné parapety a ďalšie doplnky, ktoré predurčujú, ktorý kameň zvolíme.

Máme na výber

Na slovenskom trhu sú najčastejšie ponúkané typy kameňa; žula, mramor, travertín, pieskovec, bridlica, vápenec alebo Onyx, a to v najrôznejších farbách, samozrejme so svojou typickou kresbou. Kamenné platne sa používajú na výrobu pracovných dosiek, obloženie schodov alebo stien. Obklady a dlažby z prírodného kameňa možno upraviť do rôznych rozmerov a použiť podobne ako keramické obklady a dlažby.

Prečo áno

Prečo použiť práve prírodný kameň, keď je jeho obstarávacia cena oproti iným materiálom, ktoré by zastali rovnakú funkciu, vyššia? Vedľa faktu, že vnáša do interiéru prírodný prvok, sú to jeho vlastnosti, ktoré ho vynášajú do popredia. Je farebne stály, odolný a odoláva aj pôsobeniu vody. Výhodou je aj jeho oteruvzdornosť, niektoré dokonca odolávajú aj určitým chemikáliám. Aj napriek tomu je vhodné kameň opatriť ochrannou impregnáciou, ktorú vždy odporučí podľa zvoleného typu výrobcu.

Fasádne obklady z kameňa sú vhodné na realizáciu moderných stavieb s požiadavkou nenáročnej údržby a dlhej životnosti.

Vzhľad kameňa do značnej miery ovplyvňuje charakter interiéru. Do rustikálnych a dobových priestorov je vhodný pieskovec, vápenec, modernému strohému interiéru pristane žula či bridlica. Onyxová stena či travertín pripomenú tridsiate roky minulého storočia.