Kameň do akvária

Chcete si skrášliť svoje akvárium a neviete, ktorý kameň je vhodný do vášho akvária? 

Kameň do akvária

Ilustračný obrázok

Rozmer akvária = veľkosť kameňa

Veľmi dôležité pred vybraním vhodného kameňa do akvária je zvoliť správnu veľkosť kameňa a následne jeho farbu

Malé akvárium

Ak máte menšie akvárium, je vhodnejšie doň umiestniť jeden kameň solitér a pri neho naaranžovať ďalšie, menšie kamene. Neodporúčame dávať do malého akvária veľa veľkých kameňov, aby mali ryby kde plávať.

Veľké akvárium

V prípade veľkého akvária môžete svoje aranžérske schopnosti využiť naplno. Do väčšieho akvária sú vhodné veľké kamene, ktoré budú rybám evokovať útesy a rôzne príjemné zákutia

Kameň vhodný do akvária

Ilustračný obrázok

Moje teritórium

Ak máte v akváriu viac druhov rýb, sú kamene do akvária veľmi vhodné, pretože rybám vymedzíte ich prirodzené teritóriá. Tiež treba kamene umiestniť tak, aby sa v nich ryby nezasekli a vedeli z vytvorených kamenných zákutí pohodlne vyplávať. 

Akvárium s rybičkami a kameňom

Ilustračný obrázok

Aký kameň do akvária?

Veľmi dôležité pri výbere kameňa do akvária je dbať na to, aby kamene nemali ostré hrany, aby sa o ne ryby neporanili a mohli voľne plávať. Tiež by mali kamene v akváriu dotvárať prirodzené prostredie vašich rybičiek, čiže je potrebné zvoliť si správny štýl akvária.

Vhodný kameň do akvária určíte jednoduchým octovým testom. Vezmete kameň, ktorý ste si vopred vybrali a umyli a pokvapkáte ho octom. Ak ste po kontakte octu s kameňom zaznamenali nejakú reakciu – ak začal kameň šumieť – je kameň do akvária nevhodný. 

Najčastejšie sa do akvária používajú vopred umyté a vyvarené kamene ako je bridlica, žula, ryolit či kremeň. Určite neodporúčame dať do akvária vápenec, nakoľko vypúšťa vo vody látky nebezpečné pre rybky v akváriu. 

Prírodný kameň do akvária

Ilustračný obrázok