Kameň sa stáva žiadaným materiálom

Kameň sa stáva žiadaným materiálom

Človek a kameň tvoria nerozlučnú dvojicu. Až niekedy v povojnovej eufórii bol kameň vytlačený modernými stavebnými materiálmi a technológiami. V posledných desaťročiach sa ale opäť stáva žiadaným prírodným materiálom s mnohonásobným uplatnením.

Prírodný kameň využijeme na vonkajší plášť domu, obklady, dlažbu aj terasu. V lete sú na bosé nohy príjemné kamenné koberce z riečnych kameňov alebo chodník vysypaný okruhliakmi.

Rozmanitosť kamenných materiálov umožňuje ich mnohonásobné využitie ako v súkromných, tak aj vo verejných interiéroch. Stačí pripomenúť kamenné dlažby a obklady, sokle, kuchynské dosky a drezy, kúpeľne a kúpeľňové umývadlá i dosky stolov.

Kamenné prírodné materiály sú obľúbené pre svoj ​​atraktívny vzhľad, skvelé fyzikálno technické vlastnosti, dlhovekosť a originalitu - každý kameň je vlastne neopakovateľným a osobitým solitérom. Týchto vlastností je možné využiť pri definovaní podoby interiéru, či už kameň využijete ako základný štýlotvorný prvok, alebo len ako zaujímavý a nevšedný doplnok. Skrátka kameň má vlastnosti, ktoré nemožno plnohodnotne nahradiť inými materiálmi.

Vlastnosti podľa druhov kameňa 

  •  Žula je vhodná do všetkých interiérov. Využíva sa pre kúpeľňové obklady alebo kuchynské, stolové a pracovné dosky. Vďaka vysokým tepelnoakumulačnými schopnostiam možno žulové materiály použiť aj ako vykurovacie panely.
  • Mramor v sebe spája kvalitu aj atraktívny vzhľad. Jeho výhodou je možnosť veľkej škály farebného aj tvarového prevedenia. Spracovaním mramoru možno docieliť veľkých a presných formátov i tenkých dosiek, dlaždíc či obkladov. Príjemnou vlastnosťou mramoru je skutočne jednoduchá údržba leštených plôch s dokonale rovným povrchom. Mramor sa predáva aj v podobe vhodnej pre prímurovky či obklady stien v hrubom a nespracovanom stave - čo pôsobí dojmom kamenného muriva.
  • Štiepaný vápenec je zaujímavý materiál, ktorý môže mať pravidelné aj nepravidelné tvary. Jeho cena je priaznivá (porovnateľná s najlacnejšími keramickými obkladmi) a vzhľad dekoratívny. Používa sa iba do interiéru, alebo v exteriéri ako obklad na nie príliš exponovaných miestach.
  • Bridlica je mäkká a stredne tvrdá matemorfická hornina, pre ktorú je charakteristická prítomnosť rázštepov, pozdĺž ktorých môže byť naštiepaná na tenké dosky. Podľa prirodzených puklín sa môžu získať dosky rôznej veľkosti. Preto nie je možné získať v lome jednotný rozmer, kým nie sú kamene kalibrované. Bridlica sa väčšinou používa na podlahy, obklad okolo krbu, na vonkajšie obklady a strechy.