Gabióny na viacero spôsobov

Možnosti využitia gabionov vychádzajú z ich vlastností - drôtené koše plnené kamenivom sú ťažké, a tým pádom aj pevné a odolné. Naviac sa nemusia nijako udržiavať, ich životnosť závisí na kvalite použitého drôtu. Gabióny preto nachádzajú praktické využitie ako opora svahov, a to napríklad aj v malých záhradách. Dobre poslúžia ako oplotenie pozemku, niekedy v kombinácii s drevom alebo kovom.

Gabióny

Ilustračný obrázok

Gabióny nemusia mať len praktický význam, ale tiež estetickú hodnotu, môžete si z nich okrasný múrik, oporné stĺpy pre terasu alebo napríklad rovno celý prístrešok. Gabióny rozdelia priestor na vašom vlastnom pozemku, oddelia chodník alebo gabiónové ploty využijete ako ochrana proti zvedavým pohľadom zo susedstva.

Z gabiónov je možné vytvoriť aj stabilné vonkajšie posedenie, ktoré zvládnete zhotoviť aj svojpomocne. Pokiaľ do gabiónových konštrukcií nasypete okrem kameniva tiež zeminu, môžete z nich vytvoriť originálny kvetináč alebo múrik vysadený rastlinami. Niektorí architekti idú ešte ďalej a gabióny používajú k výstavbe celých stien.