Vápenec: Prírodný kameň, ktorý si pamätá dinosaurov

Uvažovali ste niekedy nad tým, aký starý musí byť kameň, ktorý máte v okrasnej skalke či na obklade v obývačke? V dnešnom článku sa spolu vydáme po stopách prírodného kameňa vápenec, ktorý kľudne môže obsahovať mikróby aj spred 200 miliónov rokov, čo znamená, že môže obsahovať časti dinosaurov.

Okrem zaujímavej minulosti sa vápenec právom radí medzi vynikajúce stavebné materiály, pretože je ľahký odolný, no zároveň natoľko mäkký, že opracovanie kameňa nie je priveľmi namáhavé.

Mykénska Levia brána z vápencových balvanov

Kameň, ktorý putuje naprieč časom

Vápenec predstavuje sedimentárnu horninu, pričom je veľmi zaujímavé, že okrem kalcitu, dolomitu, ílových minerálov a rôznych prímesí obsahuje aj úlomky skamenelín. Môže sa tak stať, že práve vápencový obklad u vás doma vám pootvorí dvere do minulosti a umožní nahliadnuť do životov dávno vyhynutých živočíchov.

Detail vápencového obkladu s čiastočkami fosílií

200 miliónov stará architektúra 

V globálnom meradle je vápenec pre svoje pozitívne vlastnosti veľmi obľúbeným stavebným materiálom už od mykénskych čias. Používa sa ako obklad stienfasád budov či záhradných múrikov

V mykénskom období sa vápenec využíval na stavbu stien obydlí ako tzv. Kyklopské murivo. Jednalo sa o mohutné, zväčša neopracované vápencové balvany, ktoré boli na seba poukladané a osadené s minimálnou medzerou medzi kameňmi. Medzery následne vypĺňali menšie vápence. Dnes sa podobnou technikou vyhotovujú záhradné suché múriky

Veľmi zaujímavý je názov tejto stavebnej techniky - Kyklopské murivo - pochádza z obdobia, kedy Gréci verili, že iba mýtický Kyklop je schopný týmito monumentálnymi vápencovými balvanmi pohnúť. 

Katedrála Sv. Petra z vápenca v Londýne 

Stavebný materiál, ktorý si zamiloval celý svet

Pre Veľkú Britániu je typický bielo-šedý vápenec, ktorého história, ako stavebného materiálu, siaha až do rímskych čias. V Londýne bol využitý na stavbu ikonickej katedrály Sv. Pavla, na ktorú, ako na jednu z mála stavieb na svete, je výhľad chránený zákonom, čo znamená, že budovy v jej bezprostrednej blízkosti ju nemôžu výškou prevyšovať. Britské múzeum z 18. storočia sa, rovnako ako väčšina historických budov v Anglicku, pýši stavebným materiálom práve vápencom. Rovnako je to aj v prípade kolosálneho Buckinghamského paláca, pričom stavebný kameň podľa Austrálskej národnej univerzity obsahuje mikroskopické častice fosílií z obdobia prehistorických dinosaurov. 

Britské múzeum v srdci Anglicka

Buckinghamský palác s fragmentami skamenelín

V Spojených Štátoch sa vápenec využíva na stavbu väčšiny známych architektonických skvostov: ako je impozantný Empire State Building, kde bolo použitých neuveriteľných 5 664 m3 vápenca; neogotická Katedrála svätého Petra a Pavla vo Washingtone vystavaná z 136 078 ton tohto prírodného kameňa; steny interiéru slávneho Lincolnovho pamätníka a mohutné stĺpy inšpirované antickým Gréckom; či nedobytný Pentagon z 425 m3 vápenca. 

Lincolnov pamätník s vápencovými stĺpmi 

Empire State Building v New Yorku 

Katedrála svätého Petra a Pavla vo Washingtone

Múzeum vápencového umenia

O tom, aké úchvatné umelecké diela vie vápenec vytvoriť, sa môžete presvedčiť aj na Slovensku pri návšteve Demänovskej jaskyne Slobody, Belianskej jaskyne či Harmaneckej jaskyne a ich famóznych vápencových kvapľových útvarov.

Harmanecká jaskyňa a jej vápencové kvapľové útvary

Ešte stále neviete, ktorý prírodný kameň si vybrať na fasádu svojho domu? Rozhodnite sa pre vápenec a vneste si tak do domova kúsok z obdobia pradávnych dinosaurov.

Vyberte si zo širokej ponuky našich produktov z vápenca: