Vápenec predstavuje sedimentárnu horninu, pričom je veľmi zaujímavé, že okrem kalcitu, dolomitu, ílových minerálov a rôznych prímesí obsahuje aj úlomky skamenelín. Môže sa tak stať, že práve vápencový obklad u vás doma vám pootvorí dvere do minulosti a umožní nahliadnuť do životov dávno vyhynutých živočíchov.
V globálnom meradle je vápenec pre svoje pozitívne vlastnosti veľmi obľúbeným stavebným materiálom už od mykénskych čias. Používa sa ako obklad stien, fasád budov či záhradných múrikov.
V mykénskom období sa vápenec využíval na stavbu stien obydlí ako tzv. Kyklopské murivo. Jednalo sa o mohutné, zväčša neopracované vápencové balvany, ktoré boli na seba poukladané a osadené s minimálnou medzerou medzi kameňmi. Medzery následne vypĺňali menšie vápence. Dnes sa podobnou technikou vyhotovujú záhradné suché múriky.
Veľmi zaujímavý je názov tejto stavebnej techniky - Kyklopské murivo - pochádza z obdobia, kedy Gréci verili, že iba mýtický Kyklop je schopný týmito monumentálnymi vápencovými balvanmi pohnúť.
Pre Veľkú Britániu je typický bielo-šedý vápenec, ktorého história, ako stavebného materiálu, siaha až do rímskych čias. V Londýne bol využitý na stavbu ikonickej katedrály Sv. Pavla, na ktorú, ako na jednu z mála stavieb na svete, je výhľad chránený zákonom, čo znamená, že budovy v jej bezprostrednej blízkosti ju nemôžu výškou prevyšovať. Britské múzeum z 18. storočia sa, rovnako ako väčšina historických budov v Anglicku, pýši stavebným materiálom práve vápencom. Rovnako je to aj v prípade kolosálneho Buckinghamského paláca, pričom stavebný kameň podľa Austrálskej národnej univerzity obsahuje mikroskopické častice fosílií z obdobia prehistorických dinosaurov.
V Spojených Štátoch sa vápenec využíva na stavbu väčšiny známych architektonických skvostov: ako je impozantný Empire State Building, kde bolo použitých neuveriteľných 5 664 m3 vápenca; neogotická Katedrála svätého Petra a Pavla vo Washingtone vystavaná z 136 078 ton tohto prírodného kameňa; steny interiéru slávneho Lincolnovho pamätníka a mohutné stĺpy inšpirované antickým Gréckom; či nedobytný Pentagon z 425 m3 vápenca.
O tom, aké úchvatné umelecké diela vie vápenec vytvoriť, sa môžete presvedčiť aj na Slovensku pri návšteve Demänovskej jaskyne Slobody, Belianskej jaskyne či Harmaneckej jaskyne a ich famóznych vápencových kvapľových útvarov.
Ešte stále neviete, ktorý prírodný kameň si vybrať na fasádu svojho domu? Rozhodnite sa pre vápenec a vneste si tak do domova kúsok z obdobia pradávnych dinosaurov.