Originalitu kameňa nič nenahradí

Kameň je prírodný materiál, ktorý má neopakovateľný vzhľad a vynikajúce úžitkové vlastnosti. Vyberať možno z mnohých druhov, štruktúr, tvarov a farieb. Kameň sa nikdy neomrzí, jeho hodnota s časom len narastá. Použiť ho možno kdekoľvek v interiéri, v exteriéri je úplne istou prirodzenou klasikou.

Kameň má natoľko vynikajúce vlastnosti, že ho môžeme len velebiť. Je veľmi tvrdý, takmer nezničiteľný, s veľmi dlhou životnosťou, vysoko odolný proti poškodeniu. Je stálofarebný, nevybledne s časom, jeho vzhľad sa nikdy nemení a navyše sa ľahko udržiava.

Ponúka rozmanitú štruktúru, farebných odtieňov (výber od teplých po chladnejšie odtieňov, žilkovanie), rôzne tvary. Vybrať môžeme brúsený alebo leštený povrch a skombinovať ho s drsnejším. Naviac sa hodí ako do rýdzej moderny v meste, tak aj do rustikálneho bývania na vidieku.

Využijeme ho v kuchyni na pracovnú dosku, parapety, v kúpeľni ako obklad, umývadlo, vaňu, aj schodisko.

Kameň je pekný aj ako obklad okolo krbu, vhodný samozrejme na dlažbu, krásne sú aj bytové doplnky: kamenné fontány, svietidlá z polodrahokamov, vázy.

V exteriéri sa kameň používa najmä na obklady fasád, ako terasová dlažba, chodníčky aj ploty.

Kúpeľňa miluje obklad

Kúpeľňa je relaxačný priestor, ktorý si zaslúži výborné materiály, ktoré sú nielen na pohľad krásne, ale dobre znášajú vodu, vlhkosť a výborne sa udržujú. Kameň všetkým týmto predpokladom plne vyhovuje. Môže byť samostatný solitér v podobe umývadla, alebo dokonca vane, ktorá na seba strhne všetku pozornosť. Najväčší podiel kameňa ale v kúpeľni čaká na obklad.

Veľký comeback dnes hlásia kamenné mozaiky, ktoré síce bývajú silnejšie ako sklenené, ale nie o veľa. Dosahujú hrúbky približne 7 mm a sú lepené na sieť špeciálnym lepidlom. Bezchybné sú na stenu, ale aj podlahu, do sprchovacieho kúta. Kameň možno pomerne ľahko štiepať, preto môžeme vyberať mozaiky z mnohých tvarových variácií: od kociek, kamienkov až po pravidelné tehličky.

Farby sú tiež pestré, ponúkajú až 12 odtieňov, takže skombinovať s čímkoľvek nie je problém. Obľúbená je napríklad kamenná mozaika v dezéne krémovej tehly, ktorá sa pokladá s minimálnou škárou (má vzhľad ručne tesaných kameňov, a preto sa nešpáruje). Krásna a dominantná je nielen v kúpeľni, ale aj v kuchyni, obývačke, v hale či v spálni.

Ako dlažba sa do kuchyne volí obvykle pieskovec, ktorý má dve prednosti: ľahkú opracovateľnosť a veľmi zaujímavú farebnú škálu teplých odtieňov.

Dlažba a obklad v interiéri
Prírodný kameň
je vhodný na obklady a dlažby. Medzi najpoužívanejšie patrí pieskovec, ktorý je veľmi odolný, nemožno ho poškodiť. Je veľmi obľúbený hlavne vďaka farebnej pestrosti v škále teplých farieb, takže sa výborne hodí pre obklad aj ako vonkajšia dlažba, napríklad okolo bazénu.

Na obklady aj dlažbu v interiéri a okolo krbu sa hodí bridlica, ktorá je farebne zaujímavá, niektoré typy môžu obsahovať aj sľudu.

Veľmi žiadaný je aj mramor, ktorý má brúsené alebo leštené platne a dokonale rovný povrch, výborný je ako obklad stien a krbov. Ponúka farby od žltohnedej po modrosivú.

Dlažba a obklad v exteriéri

K obkladom fasád možno použiť kamenné obklady, ktoré nahrádzajú drahší a ťažší lomový kameň. Vyrábajú sa z expandovanej bridlice a prírodných farbív. Kamenné obklady možno aplikovať aj na zatepľovacie systémy, krásny je obkladový kameň typ štiepaný pieskovec alebo tzv lámaná skala.

Zaujímavým kamenným prvkom sú aj gabiónové ploty (veľké drôtené klietky, do ktorých sa vkladajú prírodné kamene). Čo ponúkajú? Prirodzený vzhľad, vhodné sú teda aj do chránených oblastí, sú súčasťou terénu (možno ich ozeleniť, nechať prerastať koreňovým systémom), ale hlavne slúžia k dokonalému statickému spevneniu terénu. Inštalujú sa za sucha, možno ich realizovať aj v zime, nenarúšajú prírodný vodný režim (absorbujú a prepúšťajú vodu).

Gabióny sú vlastne veľké drôtené koše, do ktorých sa ukladá prírodný kameň. Slúžia ako bezpečnostné a ochranné ploty. Ich prednosťou je statické istenie terénu a prírodný vzhľad.