Použitie kameňa v kuchyni

Kuchyňa už nie je len priestorom na varenie. Je súčasťou vášho interiéru, a preto sú na jej vzhľad kladené oveľa vyššie nároky ako predtým. Pri výbere materiálu čoraz viac ľudí uprednostňuje kameň. Kameň patrí medzi luxusný materiál, ale pre jeho uplatnenie v kuchyni platí pravidlo miernosti.

Kamenná podlaha

Kamenná dlažba do kuchyne pĺňa tie najvyššie estetické nároky, do interiéru vnáša nenútetú noblesu a pocit luxusu. Vybrúsením kameňa možno docieliť vysokého lesku.

Žula, alebo mramor v kuchyni?

Kuchyňa z prírodného kameňa je naozaj voľba pre tých najnáročnejších. Najčastejšie sa používa žula alebo mramor. Mramor má oproti žule zaujímavú kresbu, ale je oveľa chúlostivejší na používanie bežných kyselín. Na žule naopak oceníte tvrdosť, trvanlivosť, odolnosť proti kyselinám, rôznym chemikáliám a vysokým teplotám. Cena za nákupu kameňa je vyššia než u iných materiálov. Tento rozdiel vám ale vynahradí ušľachtilosť a estetické prednosti kameňa.

Použitie kameňa v kuchyni

Vyberáme z našich produktov: dlažby do kuchyne

Kamenná dlažba v kuchyni

Veľmi obľúbená je aj kamenná dlažba. Kameň je najodolnejší materiál, ktorý pre svoju dlažbu môžete použiť. Najbežnejšie sa povrchovo upravuje do vysokého lesku alebo pololesku. Výhodou kamennej dlažby v kuchyni je, že ju môžete impregnovať prípravkom proti nasiakavosti vlhkosti alebo mastnoty. Ďalšou výhodou je značná rozmerová presnosť a montáž bez vzniku špár. To oceníte hlavne pri údržbe a čistení podlahy. Kamenná dlažba je charakteristická nízkym tepelným odporom, ktorý je výhodný v kombinácii s podlahovým vykurovaním. Pre kamennú dlažbu v kuchyni sa veľmi často používa mramor. Za najvhodnejší kamenný materiál ako dlažba do kuchyne považujeme pieskovec. Najviac na ňom oceňujeme jeho farby a ľahkú opracovateľnosť.

Kamenné dosky z pieskovca majú premenlivú hrúbku, takže podlaha pôsobí plastickým dojmom. Farebné tóny tohto kameňa sú najčastejšie žlto-okrové až šedozelené. Pieskovec je ako materiál pre dlažbu v kuchyni obľúbený práve pre svoje teplé farby, ale tiež pre ľahkú opracovateľnosť. Takejto podlahe pristane kuchynská linka z tmavých a sýto farbených drevín, napr. Z orecha, mahagónu, alebo z iných exotických drevín. Zaujímavá je aj  kombinácia so svetlejšími výrazne teplými drevinami, ako je buk, dub, čerešňa alebo jelša.

Obložte si stenu kameňom

Ak sa rozhodnete obložiť stenu kameňom, využite výrazné a farebné kamene, ktoré prepúšťajú svetlo a vyniknú práve najviac na veľkej ploche, ako je stena. Tip - ako dekoratívny šperk vynikne jedna stena alebo jej časť, obložená obyčajnými okruhliaky rôznych veľkostí a farieb.