Fasádny obklad na dom - dokonalá ochrana pred poveternostnými vplyvmi

Fasádny obklad na dom zvyšuje atraktivitu stavby, dom sa stáva architektonicky zaujímavejším, štýlovejším. Dôležité je aj praktické hľadisko. Ďalší vrchný plášť totiž zvyšuje odolnosť domu proti rozmanitým poveternostným vplyvom i mechanickému opotrebovaniu.

Kameň a dom 

Klasické ťažké hranaté tvary kameňa sa hodia k domom rustikálneho štýlu.
Obklady z prírodného kameňa majú svoje využitie v exteriéri na fasády, sokle domov, ploty, plôtiky apod.

Podľa preferencií je možné obložiť kameňom celú fasádu alebo zvoliť také obklady z kameňa, ktoré dopĺňajú omietku. Spestrujú fasádu svojou plastickou štruktúrou, farebnými odtieňmi s brúseným lešteným aj drsnejším povrchom.

Medzi najpoužívanejšie patrí travertín, gneis či pieskovec, a to aj vďaka širokej škále teplých farebných odtieňov, ďalej bridlica alebo mramor. Na trhu nechýbajú ani ľahčené kamenné obklady v tvaroch štiepaných skalných úlomkov, riečnych okruhliakov.

Pri výbere typu obkladových dosiek na konkrétny dom rozhoduje niekoľko hľadísk: druh materiálu (drevo, umelý či prírodný kameň, keramika, kompozitné materiály, kov i sklo), jeho možné rozmery, spôsob kladenia, rýchlosť montáže, vzhľad, cena, náročnosť na údržbu, životnosť.

Všetko starostlivo zvažujeme, než sa rozhodneme. Myslíme aj na to, že obklady majú ladiť so štýlom domu, zvýrazňovať jeho originalitu, majú dobre zapadnúť do daného prostredia.

Fasádne obklady sú z rôznych materiálov, na trhu je ich naozaj veľa. Všetky sú obvykle vhodné na použitie na tzv. bezkontaktné odvetrávané fasádne systémy, ktoré nielen skvelo tepelne izolujú, ale prinášajú aj niečo naviac - odvádzajú preč vlhkosť. Vďaka bezkontaktnej fasáde dom krásne dýcha, voda sa odparuje a nikdy nekondenzuje. Čím to je?

Odvetranie zabezpečuje vzduchová medzera medzi murivom a finálnou vrstvou fasády (obkladom). Keď sú teploty okolo rosného bodu a vzniká nežiaduca vlhkosť, medzera odvetráva smerom nahor (komínový efekt). V lete, keď sa vrchná fasáda prehreje vplyvom slnečných lúčov, medzera odvetrá teplý vzduch a obvodové steny domu sa prirodzene ochladia.

Fasádny obklad poskytuje majiteľom domov niekoľko základných predností: originálny vzhľad, jednoduchú údržbu a dlhú životnosť.

Obkladové fasádne dosky ponúkajú aj ďalšie výhody: tepelne izolujú, odvetrávajú vlhkosť, sú na pohľad krásne, mnohokrát bezúdržbové, odolné, predlžujú životnosť domu.

Fasádne obklady z kameňa

A ako vybrať ten správny fasádny obklad? Zákazník musí dbať na to, aby jeho kamenný obklad bol vyrobený z prírodného kameňa, nie zo sadry. Sadrové obklady sa používajú len na interiérové účely, kvôli ich neznášanlivosti s vodou. Ďalej závisí výber vhodného obkladu len na vašom osobitom štýle. Môžeme však povedať, že kameň na fasáde pôsobí veľmi luxusným dojmom.

Kameň je tradičný materiál, využíva sa od pradávna. Vybrať si môžeme rôznu veľkosť, hrúbku a tvrdosť obkladu. K najtvrdším patrí žula, menej tvrdý je mramor, vápenec, travertín, mäkký je pieskovec.

Prírodný lomový kameň sa často kombinuje s prefarbenou omietkou, atraktívny je vďaka plastickosti, netradičnému zafarbeniu a rôznorodému povrchu: drsný, hladký, leštený.

Výhody obkladu z kameňa: malá nasiakavosť, mrazuvzdornosť a trvanlivosť.
Zápory: vysoká cena, neľahká manipulácia vďaka vyššej hmotnosti.

Medzi fasádny obklad radíme aj klasický prírodný kamenný obklad, ktorý je veľmi odolný a dizajnový.

fasádny obklad domu z kameňa

Kameň na fasádu od Kameň Slovakia

S obkladmi z prírodného kameňa získava dom exkluzívny vzhľad. Obklad fasády vnáša nádych modernej architektúry. Široká rozmanitosť druhov, tvarov, štruktúr, farieb, detailov a odlišností, dodajú každej fasáde neopakovateľný, originálny a osobitý vzhľad, ktorý zapadne do okolitej prírody, ale napriek tomu fasádny obklad zaručí Vášmu domu luxus, po ktorom túžite.

Fasádny obklad z travertínu

Častou voľbou pre fasádny obklad je napríklad aj travertín. Obľúbeným formátom do exteriéru je napríklad travertínový tehličkový obklad, ktorý elegantne dotvorí fasádu a výborne sa dá kombinovať aj s travertínovými terasovými dlažbami.

Travertín je vďaka svojim neutrálnym farebným odtieňom a odolnosti nadčasovým prvkom, ktorý zhodnotí nehnuteľnosť a zároveň nikdy nevyjde z módy. Jeho povrchová úprava umožňuje ladenie nielen do moderných exteriérov, ale skvele zapadne aj do domov, ktoré sú dizajnované v provensálskom alebo rustikálnom štýle.

Fasádne obklady sa dajú realizovať na zatepľovací systém.  Tým že má prírodný kameň veľké zaťaženie, vyžaduje špeciálnu technologickú prípravu podkladu (izolantu).

Kamenný obklad tohto druhu je vhodný na vonkajšie obklady, kamenné ploty. Kameň vhodný na fasádne obklady vyniká svojim zdrsneným reliéfom a vďaka svojmu farebnému odtieňu pôsobí v exteriérii veľmi zaujímavo.

Práve takto naformátovaný kameň je možné použiť ako fasádny obklad, kameň na sokel, či obklady v kuchyni alebo v inej časti interiéru.

Svojou jedinečnou štruktúrou a neutrálnou farbou dodá fasádny obklad obloženej stene pocit s nádychom histórie a v kombinácii s drevom pôsobí teplo.